Telefon
WhatsApp
Van ve Çevre İllerde Mazbata Kararına Tepkiler: Olaylar Kontrolden Çıktı

Gündüz başlayan protesto eylemleri, iftar saatinden sonra da devam etti. Polisin müdahalesiyle olaylar daha da şiddetlendi. Kentin cadde ve sokaklarında bir araya gelen göstericilere polis basınçlı su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Göstericiler parklara, orta refüjlere, elektrik direklerine, çiçek saksılarına ve billboardlara zarar verdi. Ara sokaklarda bulunan esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı.

Olaylar sadece Van ile sınırlı kalmadı, Hakkari ve çevre ilçelerinde de benzer tepkiler gözlendi. Siirt'in Pervari ilçesi ve kent merkezinde yaşanan olaylara polis ve asker müdahale etti. Yüksekova ilçesinde 29 kişi gözaltına alındı. Siirt Valiliği ise Pervari ilçesinde 03 Nisan saat 01:00'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Mazbatanın verilmemesi kararıyla başlayan tepkiler, bölgede güvenlik endişelerini artırarak siyasi ve hukuki belirsizlikleri derinleştirdi.

TİP ve CHP Heyeti Destek İçin Van’a Gitti

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş başkanlığındaki ve CHP'den Mahmut Tanal başkanlığındaki bir heyet, DEP Adayı Abdullah Zeydan’a destek olmak için Van’a gitti. Heyet, DEM yöneticileriyle görüşerek basın açıklaması yapacak.

Van Valiliği’nden Gösteri Yasağı

Van Valiliği, CHP ve TİP heyetlerinin Van'a geleceği haberleri üzerine gece saat 23:33'te yayımladığı duyuruda, güvenlik gerekçesiyle 03-17 Nisan tarihleri arasında gösteri yürüyüşü, açık ve kapalı yer toplantılarının 15 gün süreyle yasaklandığını bildirdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!