Telefon
WhatsApp
Van'ın gözü, kalbi ve eli Malatya'da

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’nın koordinasyonunda depremin yaşandığı bölgelerde Arama-kurtarmadan, lojistik desteğe, yardım dağıtımından, cenaze nakil işlemlerine,  psikososyal destekten, çadır ve konteyner kentlerin altyapısı ve kurulumuna kadar her alanda yoğun gayretler taktir topluyor. İki haftalık süreçte Büyükşehir Belediyesi’nden 946 personel görevlendirilirken, mevcutta 395 personel, 359 iş makinesi ve araç ile çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor.

ENKAZLARDA 67 KİŞİ KURTARILDI

İlk etapta görevlendirilen 26 kişilik arama kurtarma ekibimiz, 11 enkaz alanında çalışma yaparak, 17 vatandaşımızı sağ olarak kurtardı. Daha sonra Malta ve Filistin arama kurtarma ekipleri ile yapılan ortak çalışmalar sonucunda ise enkazlardan 50 vatandaşımız daha sağ olarak kurtarılırken, 70 vatandaşımızın ise cansız bedenine ulaşıldı. Büyük bir özveriyle yapılan çalışmalar sonucunda toplamda enkazlardan 67 vatandaşımız sağ olarak kurtarılarak hastanelere nakli sağlandı.

134 BİN 760 YARDIM KOLİSİ DAĞITILDI.

Bir yandan yardım çalışmalarını sürdüren Van Büyükşehir Belediyesi, bir yandan gelen yardımları afetzede vatandaşlarımıza ulaştırmak için adeta zamanla yarıştı. Malatya’da, 62 Pick-up ile 3 bin 749 ring seferi yapan ekipler, 134 bin760 yardım kolisini afetzede vatandaşlarımıza ulaştırdı. Büyük bir fedakârlıkla çalışan personellerimiz ayrıca 238 TIR, 5 kamyon ile 8 kamyonet yardım malzemesini de depolara boşaltarak, vatandaşlara zamanında ulaşmasını sağladı.

53 TIR MALZEME DEPREM BÖLGESİNE GÖNDERİLDİ

Depremden etkilenen vatandaşlarımız için adeta seferlik ilan eden Büyükşehir Beledisi, inşaat malzemesi, temizlik, gıda, tüketim malzemesi, giysi, konteyner, battaniye, yatak, bebek ihtiyaç ve kadın ihtiyaç malzemeleri, çadır, kefen, tabut, branda, soba, ısıtıcı, seyyar WC ve kırtasiye malzemelerinden oluşan 53 TIR yardımı Malatya’daki vatandaşlarımıza ulaştırdı.

18 NOKTADA  SICAK YEMEK VE ÇORBA DAĞITILIYOR

Depremin ilk gününden itibaren bölgeye gönderilen mobil aşevi TIR’ı ve çorba dağıtım araçlarıyla depremden etkilenen vatandaşlarımıza 18 farklı noktalarda 187 bin 500 kişilik çorba dağıtımı, 10.000 adet kumanya, 5.000 adet meyve suyu ile 5.000 adet kek dağıtımı yapıldı. Halihazırda 11 noktada çorba dağıtımı devam ederken, Malatya’daki Geri Gönderme Merkezi’ne kurulan çay evinde de günlük 1000 kişilik çay ikramı yapılıyor.

CENAZE NAKİL İŞLEMLERİ YAPILIYOR

Depremlerden sonra en zaruri ihtiyaçlardan biri olan cenaze nakil işlemlerini de gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, 12 cenaze nakil aracı ile Malatya merkezde 275, Malatya’dan il dışına 31 cenazenin nakli gerçekleştirdi. Ayrıca Kahramanmaraş ilinden Van’a 1 cenazenin nakli ve Adıyaman merkezde 134, Adıyaman’dan il dışına ise 17, Hatay merkeze 5, Hatay ilinden Van’a ise 3 cenazenin nakil işlemi olmak üzere toplam 466 cenazenin nakil işlemleri yapılarak, cenazelerin zamanında defnedilmesi sağlandı.

 

KONTEYNER KENTLER KURULDU

 

Stadyumdan konteyner kente 102 konteyner taşıma, 10 farklı noktaya 7 adet seyyar banyo, 12 adet seyyar WC kurulumu gerçekleştirerek, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ)  Genel Müdürlüğü eliyle çadır ve konteyner kentlerin altyapısının hazırlanması da  sağlandı.

HAYVANLAR TEDAVİ EDİLİDİYOR

Deprem  Bölgesi Malatya’da 1364 sahipsiz sokak hayvanına yönelik aşı, antibiyotik, iç-dış parazit, besleme ve tedavi çalışmaları yaptı. Ayrıca vatandaşlarımıza ait 129 küçükbaş, 27 büyükbaş, 46 kanatlı(tavuk-hindi) hayvanın aşıları ile antibiyotik ve vitamin tedavilerini yapan ekipler, 10 bin 100 kg mamayı sahipsiz sokak hayvanları için, 750 kg ekmeği yaban hayvanları için doğaya bırakırken, 112 sahipsiz sokak hayvanına cerrahi müdahalede bulunarak, tedavilerini yaptı.

KADIN PERSONELİMİZDE AFETZEDE VATANDAŞLARIMIZN YANINDA

Kadın personelleriyle de afetzede vatandaşların yanında olan Van Büyükşehir Belediyesi, bir yandan vatandaşlarımıza psikososyal destek sağlarken, bir yandan geçici barınma alanlarının temizlik ve ihtiyaçlarını tespitini gerçekleştirdi. Bu kapsamda Çadır kent ve konteyner kentlerde kalan 57 bin 777 afetzede vatandaşımızın ihtiyaç listeleri hazırlanarak gıda kolisi, temizlik malzemesi, kıyafet, bebek maması, bebek bezi ve kadın hijyen malzemeleri yardımı yapıldı.  Ayrıca Doğanşehir, Pütürge, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde bulunan vatandaşlarımıza da gıda kolisi, temizlik malzemesi, kıyafet, bebek maması, bebek bezi ve hijyen kitleri yardımı yapılıyor.

ARAÇ SEVK VE KOORDİNASYON MERKEZİ KURULDU

Deprem bölgesindeki Malatya’da kurulan araç sevk ve koordinasyon merkezimizce 475 aracın sevk ve koordinesi sağlandı. 9 adet Şehir içi kamyonet ile kömür ve odun dağıtımı yapılırken, Mersin, Elazığ, Van, Tokat, Ankara ve Bitlis illerine de 523 depremzede vatandaşımızın taşınması sağlandı. Ayrıca Malatya'da Van Valiliği koordinasyonunda, Beydağı konteyner kentinde depremzedelere ücretsiz ulaşım desteği sağlanarak, Büyükşehir Belediyesine ait araçlarla İl Göç İdaresi (Beydağı Konteyner Kenti) önünden başlayıp şehir merkezi ve AFAD/OSB'ye karşılıklı olarak saat başı ücretsiz olarak seferler düzenlenmektedir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!