Telefon
WhatsApp
Seçimin Kaderini Aşiretler Belirleyecek

YUSUF ZİYA CANSEVER

Cumhuriyet Gazestesi'nden YUSUF ZİYA CANSEVER'in haberine göre ; Bölgede seçimlerde etkili olan aşiretler etkinliklerini siyaset kamuoyuna göstermek için önceki partilere olan eğilim rotasını değiştiriyor. Kadim Aşiretler Federasyonu (KAF) Başkanı Rasim Aslan, “Ankara’ya  söylemekle, ya da Ankara’da yazıp çizmekle, halkı ve  aşiretleri önemsenmeyen siyasi partilere olan eğilimlerimizi değiştireceğiz. ‘Biz oralara taş da bıraksak seçerler’ alışmışlıklar  bu defa karşılık bulmayacak. Hem bölgede, hem de ülke genelinde bu seçimin kaderini Aşiretler belirleyecek’ dedi.

Genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kalırken, saflar da yavaş yavaş netleşmeye başladı. Önceki seçimlerde, kendi destekledikleri Milletvekilleri meclise göndermek için etkin rol oynayan Aşiretler,  bu defa çok farklı bir strateji izleyecek. Doğu ve Güneydoğu’da aday belirlemede bölgenin dengelerini gözeten isimleri belirlemeyen, sevilen ve halkta karşılığı olan  liyakatli adaylara seçilebilecek  sıralamada yer verilmeyen siyasi partilerin üstünü çiziyor.

Geçmiş yıllardaki seçimlerde  ANAP, DYP, RP, HDP ve AKP  gibi siyasi partilere olan eğilimleriyle  saflarını  açık seçik  belirleyen aşiretler  bir önceki seçimlerde de  AKP ve HDP’yi destekleyerek  bölgede  en çok oy kazanmalarına katkı sundu.

1250 AŞİRETLE GÜÇ BİRLİĞİ

Merkezi Van’da bulunan Kadim Aşiretler Federasyonu (KAF) Başkanı Rasim Aslan, Cumhuriyete  gündeme damga vuracak açıklamalarda bulundu.

1996 yılında  26  köklü aşiret liderlerinin bir araya gelmesiyle  kurulan Aşiretler Federasyonu  Türkiye’de sayıları 1250’i bulan irili ufaklı aşiretleri ve kanat önleri ile alimleri de bünyesine katarak  güç birliğini oluşturdu.

BİRBİRİMİZİN FİKİRLERİNE SAYGILIYIZ

Salt bir fikirden oluşan bir federasyon olmadıklarını çok sesli çok fikirli bir federasyon olduklarını anlatan Aslan, “ İçimizde her partiye eğilimi olanlar vardır. Bundan dolayı da tüm aşiretlerde birbirlerinin fikirlerine saygı gösterirler. Her kes kendi benimsediği parti konusunda tercihini kullanmakta serbesttir. Kimse kimseye bir dayatması da olmuyor olamazda. Bu seçimde  bağlayıcı bir kararımız yok. Her ne kadar kafalar biraz karışıksa,  küskünse de federasyon olarak  şu veya bu partiye  eğilim görme kararımız olmayacak. Bu seçimde herkes dilediği  partiye oyunu kullanmaktan da özgürdür. Şunu da belirtmek de fayda var. Bir önce seçimlerde eğilim gösterdikleri partilere tercihler fazlasıyla değişkenlik gösterecektir.”

AŞİRETLER ÖNEMSENMEDİ

14 Mayıs'ta yapılacak seçimde siyasi partilerin bölgenin dengelerini, halkı ve aşiretlere gerekli önemi verdiğine inanmadığını ifade eden Aslan,  şöyle konuştu;

“ Federasyon olarak siyaset dışındayız. Hiçbir partiye müdahil ve müdafi değiliz. Ancak federasyonumuza bağlı aşiret mensuplarının adaylıklarına kontenjan hakkı bile tanınmadı.  Bundan dolayı da hemen hemen bütün partilere küskünlükleri  vardır. Bundan dolayı bu seçim öbür seçimlere göre insanlar düşünerek oylarını kullanacaklardır.  Federasyon olarak Milletvekili bazında  bağlayıcı bir kararımız olmayacaktır. Ancak Cumhurbaşkanlığı  tercihimizde bağlayıcı bir kararımız olabilir. Ancak Milletvekilliği için  bu böyle olmayacaktır. Herkes dilediği  partiye oy verebilir. Bir önceki seçimlerde olduğu gibi salt bir iki partiye olan tercihler bu seçimde  çok fazlasıyla değişecektir. Ancak bu defa ne olduysa aşiretlere gereken önem ve kontenjan verilmediyse buda onların  bileceği ve katlanacağı bir durumdur” dedi.  

PARTİ GÖZETMEKSİZİN DESTEKLERİZ

Federasyona bağlı mensuplarından hangi partide bir milletvekili seçilebilecek sırada yer verilmişse partisine bakmaksızın mutlaka bizden destek görecektir diyen Aslan, “Hiçbir partiye kesinlikle  tercih sunmadık.  Değerlendirenler de oldu. Aşiret mensuplarına  ilk sırada yer veren haliyle  federasyonumuza  üye aşiretlerde bu adayları destekleyecekler.  Onun için  kontenjan konusunda aşiretlerin kafası nettir karışık değildir ve bu defa çok kararlıyız.”

SURPRİZ BİR SEÇİM OLACAK

Kadim Aşiretler Federasyonu Başkanı Aslan açıklamalarına şöyle devam etti. “Bu seçim çok çetin bir seçim olacak. Halk suskundur. Halk süstüğü zaman  mutlaka farklı bir şey ortaya çıkıyor. Van’da 56 aşiret var. Aşiretler bu bölgenin gerçeğidir. Kabul ederler etmezler. Ama Aşiretlerin ağırlığı vardır. Bu ağırlığı da çok önemlidir.  Bu seçimin net kararını  aşiretler belirleyecek.  Sadece bu bölgede değil Türkiye genelinde  aşiretlerin destekleme şekli farklı olacak. Herkes bunu seçimden sonra görecektir. Aşiretleri fark edeceklerdir. Göreceksiniz çok sürpriz ve farklı olacak.  Kafalarımız karışık görünüyor ama karışık değil kafalarımız. Bunu kimse kendine  bir şey sanamasın. Federasyona bağlı olan  hiç aşiretin kafası karışık değildir. Susarız, sesimizi çıkarmayız, bir şey demeyiz, hedef belirlemeyiz,  ama kimin ne yapacağını da herkes biliyor. Sükut ikrardan gelir. Biz şimdilik susuyoruz. Sandıkta konuşacağız. Aslında kafalar netleşmiş. Çok farklı bir seçim olacak bu defa. Halk ne derse o olacak” ifadeler kullandı.  

Aday listelerinin hazırlanmasından bölgenin gerçeğini gözetilmeden yapıldığına dikkat çeken Aslan,  tepkisini şu sözlerle ifade etti.

“Bunu herkes bilsin ki bu Ankara’ya söylemekle olmuyor. Bunu halk belirliyor. Halk kimi isterse o olur. Birilerinin masa başında yazıp çizmesiyle olmuyor. Bu defa önceki seçimler gibi olmayacak. Önceki seçimlerde  biz oraya ‘bir taş da koysak seçilir’ düşüncesi bu defa tutmayacak. Bunu yapan siyasi parti  ummadığı sürprizlerle karşılaşacak” dedi.   

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 GS  Galatasaray 38 33 2 102
2 FB  Fenerbahçe 38 31 1 99
3 TS  Trabzonspor 38 21 13 67
4 İBFK  Başakşehir 38 18 13 61
5 KSM  Kasımpaşa 38 16 14 56
6 BJK  Beşiktaş 38 16 14 56
7 SVS  Sivasspor 38 14 12 54
8 ALNY  Alanyaspor 38 12 10 52
9 ÇRZ  Ç.Rizespor 38 14 16 50
10 ANT  Antalyaspor 38 12 13 49
11 GFK  Gaziantep FK 38 12 18 44
12 ADS  Adana Demir. 38 10 14 44
13 SAMS  Samsunspor 38 11 17 43
14 KYS  Kayserispor 38 11 15 42
15 HTY  Hatayspor 38 9 15 41
16 KON  Konyaspor 38 9 15 41
17 MKE  Ankaragücü 38 8 14 40
18 FKGK  Karagümrük 38 10 18 40
19 PNDK  Pendikspor 38 9 19 37
20 İST  İstanbulspor 38 4 27 16

Yazarlarımız

İpekyolu Nöbetçi Eczaneler

Van/İpekyolu
Yiğit Eczanesi
04322171110
HATUNİYE MAHALLESİ ASMİN SOKAK NO:3/A ÖZEL AKDAMAR HASTANESİ KARŞISI


Van/İpekyolu
Beşyol Eczanesi
04322151971
VALİ MİTHAT BEY MAH. HASTANE CADDESİ 1/D


Van/İpekyolu
Filiz Eczanesi
04322145055
BEŞYOL SIHKE CAD.HZ.ÖMER CAMİİ KARŞ.YÜZÜNCÜ YIL İŞ MERK.ALTI DİSA AVM YANI


Van/İpekyolu
Çağdaş Eczanesi
04325036060
K.KARABEKİR Bulv.Halk Bankası Yanı Özlem Kadayıf Karş.FERGÜL OFİS NO:105/E


Anket

E-Bülten Aboneliği