Telefon
WhatsApp
Prof. Dr. Ercan:  Van ve Hakkari için deprem uyarısı

Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Van’daki olası bir depremin 7,3 büyüklüğüne ulaşabileceğini söyledi. Ercan, aynı zamanda Hakkari için de yaptığı açıklamada bölgede er ya da geç bir deprem beklediğini söyledi.

Son günlerde Van, Malatya, Maraş, Dersim ve Hakkari’de meydana gelen peş peşe depremler yaşandı.

Prof. Dr. Ercan, Van'ın her zaman bir deprem riskiyle karşı olduğuna dikkat çekerek "Güneyden gelen Arap Kalkanı, bugünkü Suriye ile Irak’ın bulunduğu kesimden Anadolu’yu kuzeye doğru sıkıştırıyor. Anadolu’yu bu şekilde sıkıştırması sonucunda Doğu Toroslar dediğimiz Bitlis Dağları oluşuyor. Artos Dağları da böyle oluşuyor. Van’ı doğudan sıkıştıran başka güçler de var. Güneyden ve doğudan gelen güçlerin bileşke noktası Van. Bu yüzden Van’da her zaman için büyük depremler olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Van’ın kendi içindeki deprem büyüklüğünün 6.4 dolaylarında olduğunu belirten Ercan, “Bazen sıçrama yaparak 7.3'e kadar varabilir. Kaldı ki 2011 yılında yaşanan depremde bu 7.2'ye vardı” dedi.

Prof. Dr. Ercan, “Her 30 ila 40 yıl arasında üstüne gelen gerginlikleri boşaltmak üzere bir deprem oluşturacaktı. '2011 yılında gördük bir daha görmeyiz' diye bir şey yok. 2040 ile 2055 yılları arasında yıkıcı bir deprem olursa bu şaşırtıcı olmaz” ifadesini kullandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!