Telefon
WhatsApp
Hakkâri'de Saklı Cennet

Hakkâri kent merkezinden 45 kilometre uzakta, Kırıkdağ (Geliyê Dîzê) köyünden geçen sarp ve bozuk yolla başlayan serüven, ziyaretçilere geçmişteki çatışma dönemlerinin hikayesini araç titreşimleriyle hatırlatıyor. Ancak ilerledikçe yol, yemyeşil vadiler, dağ keçileri, keklikler ve göz alıcı çiçeklerle çevrili kocaman ceviz ağaçları arasında, Cilo Dağı'nın keskin zirveleriyle birlikte giderek heyecan verici bir hal alıyor.

Vadinin içlerine doğru yükseldikçe, yaylalarda çadırlar kuran koçerlerle karşılaşıp yerel lezzetlerle tanışma fırsatı suna Vadi boyunca yerel kültürün birleştiği anın tadını çıkarma imkanı sağlıyor. Etrafı saran dağların karla kaplı zirveleri ve rengârenk çiçekler, adeta büyülüyor.

“Cennet” olarak anılan yemyeşil vadide renkli çiçekler arasında dolaşırken, “Cehennem” olarak adlandırılan kısımda ise binlerce yıllık buzulların derin vadilerin bulunduğu Cilo Dağı'ndaki bu buzullar, doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyülüyor.

Türkiye’nin ikinci yüksek zirvesi olan Cilo Dağı, tektonik hareketler sonucu oluşmuş Toros Dağları'nın bir uzantısı olan buzul dağlarından biri. Yaz ve kış mevsimlerinde kar ve buzullarla kaplı olan zirveler, doğa severler için ideal bir oyun alanı sunuyor. Bölgedeki 28 farklı büyüklükteki buzul gölü ise keşfedilmeyi bekleyen doğa hazineleri arasında

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!