Van’da yeni eğitim-öğretim yılı sancılı başladı. Okulu olmayan mahalleler, Kalabalık sınıf mevcutları, eksik öğretmenler ve servis olmadığı için okula gidemeyen öğrencilerin yanı sıra,  beslenme alacak durumu olmayan öğrenciler gibi pek çok sorunla karşı karşıya. Van ve Erciş ilçesinde büyük yıkıma yol açan 2011 depreminin üzerinde yaklaşık 12 yıl geçmesine rağmen  her iki yerde birçok okulda depremin izleri halen devam ediyor. Erciş İlçesinde  yıkılan birçok okulun yerine  yeni okul yapılmazken, Van merkez de ise, İş Bankası çalışanlarınca geçici olarak kurduğu sac barakalardan eğitim ve öğretimin devam ettiği Vali Mithat Bey İlk ve Ortaokulu görenleri hayrete düşürüyor.

ACİZLİKTİR

Eğitim- Sen Van Şube Başkanı Murat Atabay; “Buraya okul demek bin şahit lazım. Kentin göbeğinde olan ve 600 öğrenci mevcutlu sac barakalarda 12 yıldır eğitim- öğretim veriliyor. Yetkililerin de bunu görmemezlikten gelmesi acizliktir” dedi.

Deprem sonrası nasıl bir planlama yapılmışsa, hangi okullar yıkılacak sa, hangi okul nereye taşınacak sa, bununla ilgili sağlıklı bir planlama yapılamadığını aktaran Atabay;  hal böyle olunca Van’da depremin izlerinin halen devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“ Bir  afet sonrasında geçici bir çözüm olarak görüyorlar. Ama sonrasında bunların geçici olmadığını kalıcı hale geldiğini görüyoruz. Buralar için yeni yapı yapma noktasında herhangi bir çalışma yapılmıyor ve  unutuluyor. Vali Mithat Bey okulu da bunlardan birisi. Okulda çok ciddi problemler vardır. Mekan olarak sıkıntılı, fiziki koşulları eğitime uygun değil. Yazın sıcak kışın ise soğuk olur. Isınmasından tutun sınıflarda yer darlığı nedeniyle eğitime elverişli değildir. Çünkü sac ’tan yapılan prefabrikler bu bölgenin hava koşullarına uygun olmadığı gibi sağlık açısından da uygun bir ortam değildir. Burası güya  geçici olarak   yapıldı anacak 12 yıldır bu okul için herhangi bir çalışma ve ya yeni bir bina yapılmadı. Zaten Okulun bulunduğu alan da okula uygun değil. Hem dere kenarında olması hem de  alan genişliği azdır. Öğrencilerin sağlıklı bir ortamda eğitim görmesi gereken bir alan olmalıdır. Orada zemin kayganlığı var. Dere yatağı olması ayrıca gelecekte tehlike arz eder bir noktadır. 12 yıldır bu okulda zor ve  eğitime uygun olmayan koşullarda eğitim veriliyor. Gerek Öğretmenler ve gerekse idareci ve öğrenciler  adeta cezalandırılmıştır.”

HASARLI OKULLARDA EĞİTİM

Depremden dolayı birçok okulda buna benzer sıkıntıların  halen devam ettiğini ifade eden Atabay; “Depremin en çok yıkıma yol açtığı Erciş İlçemizde yıkılması kararlaştırılan okulların hala yıkılmamış ve o hasarlı okullarda eğitim verilmeye devam ediliyor. Bu okullar için yeni okulları projelendirmeleri yapılmış ama halen yeni okul yapılmamıştır. Çoğu da belki 1980- 90’larda yapılan çok eski okullardır. Ne öğrenci kapasitesini taşıya biliyor, nede sağlıklı bir eğitim verme imkanı var” dedi.

İMAM HATİP OKULLARINA AYRICALIK YAPILIYOR

Birçok okulda da sınıfların kalabalık olduğu mevcut sayıları 30-40 öğrenciyi buluyor. Ama bu okulların hemen yanı başındaki  İmam hatip okullarında ise 10-15 öğrenci mevcutları bulunuyor. Çoğunda da sınıflar  boş. Bu İmam hatiplerin bir kısmını diğer okulların faydalanmasına açılmalıdır. Maalesef veliler bu konuda sessiz kalıyor.  İmam hatip okulları o kadar kutsallaştırmışlar kimse bu fırsat eşitsizliğini dile getiremiyor. Ayrıca İmam hatip okullarına ayrılan bütçe ile diğer okullara ayrılan bütçe arasında inanılmaz şekilde uçurum var” şeklinde ifadeler kullandı.  

İSRAFA PARA VAR OKULLARA YOK

Saadet Partisi(SP) Van İl Başkanı Özay İlhan; Günümüz Türkiye’sinde halen barakalarda eğitimin verilmesi eğitime verilen önemi bir kez daha gözler önüne serildiğini ifade ederek; “Bölgemizin koşulları gereği kış aylarında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Isınmadan, temizliğe bir çok sorun ve sıkıntılar öğrenciler reva görülmesi kabul edilemez. Biran önce bir çözüm bulunmalı.”

Ülkede israfın ayyuka çıktığı, şatafatlı yapıların yapıldığı bir dönemde ildeki okulların içinde bulunduğu sıkıntıların görmemezlikten gelindiğine dikkat çeken İlhan; “2011 depreminden sonra TOKİ tarafından Van’da ciddi anlamda yapılar yapmaya başladı. Ancak 2012 Ağustos ayından sonra Van’a dair ne varsa ne hikmetse her şey durduruldu. Buna okullarda dahildir. Yaptıkları her ne varsa bıçak gibi kesildi. Her şey durduruldu. Bunun üzerinde 10 yıl geçti. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın okullarının fiziki koşulları tamamlanmadı. Halen Şehrin göbeğindeki okulumuzda barakalarda eğitim görüyor. Sadece Van merkezde değil ilçelerimizde de buna benzer okul sıkıntısı çeken öğrencilerimiz var. Okullarımızda ciddi sıkıntılar var. Derslik bakımında yetersizlikler yaşanıyor. Sınıflar kalabalık. Barakalarda eğitimin verilmesi bölgemizin koşulları gereği kış aylarında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Van’da hem derslik sıkıntısı hem de barakalarda eğitim verilen okullarımızda bir an önce yeni okulların yapılması gerekiyor. O kadar haybeye harcanan paralar okullar içinde bir nebze olsun harcanmalıdır” dedi.    

MUHTAR AÇIKLAMA YAPMAKTAN ÇEKİNDİ

Vali Mithat Bey Mahallesi Muhtarı Hüseyin Şafak, 12 yıldır sac barakalarda eğitim verilen okulla ilgili açıklama yapmaktan çekindiğini belirterek; “ Yukarılardan azar işitiyorum. Onun için basına demeç veremiyorum” dedi.