Telefon
WhatsApp
BM raporuna göre, dünyada Cinsiyet eşitliği için 286 yıla ihtiyaç var

Rapora göre, dünya üzerinde 380 milyon kadın ve kız aşırı yoksulluk altında yaşıyor, bu milyonlarca kadının günde 1.90 dolardan daha az bir miktarla yaşadığı anlamına geliyor.

Neredeyse 3 kadından 1'i güvenli gıdaya ulaşamıyor. Dünyada çatışma bölgelerinde yaşayan kız çocuklarının yüzde 54'ü resmi bir şekilde eğitime ulaşamıyor.

 

Dünya üzerinde her 11 dakikada 1 kadın tanıdığı biri tarafından öldürülüyor. 15 ila 49 yaşları arasındaki her 10 kadından 1'i cinsel ya da fiziksel şiddete maruz kalıyor.

Rapora göre, hızlı önlem alınmaması

 kadına yönelik şiddeti yasaklamayan, kadınların evlilik ve aile içindeki haklarını korumayan hukuk sistemleri onlara eşit haklar sağlamıyor. İşyerinde maaş ve yan     hakların eşit hakların garanti edilmemesi, gelecek nesiller için de tehlike olmaya devam edebilir.

 Mevcut düzende devam edilmesi durumunda cinsiyet eşitliğine kavuşmak için önümüzde 286 yıl var. Kadınların işyerinde güç ve liderlik pozisyonlarında eşit şekilde   temsil edilmesi için 140 yıl var.

 Ulusal parlamentolarda eşit temsili sağlamak için en az 40 yıla ihtiyaç var. 2030 yılına kadar çocuk evliliğini ortadan kaldırmak için ise son 10 yılda kaydedilen   ilerlemeden 17 kat daha hızlı davranılması gerekiyor. Bundan en çok zararı görenlerin ise yoksul kırsal bölgelerde ve çatışmalardan etkilenen bölgelerden yaşayan   kızların çekmesi bekleniyor.

 Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve dünya üzerinde 

 devam eden çatışmalar, özellikle kadınlar ve çocuklar arasında gıda güvensizliğini ve açlığını daha da kötüleştiriyor. 2021'de, savaştan etkilenen bölgelerde evin   geçinmesinden kadının sorumlu olduğu hanelerin yaklaşık yüzde 38'i orta veya şiddetli gıda güvensizliği yaşarken, evin geçiminden erkeklerin sorumlu olduğu   hanelerin yüzde 20'si gıda güvensizliği yaşadı.

 Cinsiyet eşitsizliğinde geçen seneye göre kötüye gidişin kötü olduğunu ve karamsar bir tablonun ortaya çıktığını söyleyen Azcona, "Mesela aşırı yoksulluğun yüzde   9'a  yükseldiğini söylemek mümkün, bu sene sonunda 380 milyon kız ve kadının aşırı yoksulluğa maruz kaldığını göreceğiz. Kadın ve erkeklerin güvenilir gıdaya   ulaşmalarındaki fark artıyor. Salgın süreciyle birlikte sağlık sektöründe inanılmaz bir yoğunluk yaşandı ve kadın sağlığına öncelik verilmedi. Kadınların ortalama yaşam   süresi neredeyse iki yıl kısaldı." ifadelerini kullandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!