dunyadavancom @ gmail.com

Van gölü manzaralı, turizmin cezb edici Edremit ilçesindeki Karayolları tesislerinde gazatecilerle sabah kahvaltısında bir araya gelen Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kentin sorunlarını ve yapacakları hizmetleri samimi bir şekilde paylaştı. Valilik ve Belediye Basın Müdürlüğünününde ayırım yapmaksızın organize ettiği, çevre ilçelerden de basın mensuplarının davet edilmesi toplantıya ayrı bir anlam kazanmış oldu.

İnsani duyguları yüksek, kararlı ve kendinden emin bir şekilde gündemdeki konuları değerlendiren Vali ve Belediye Başkan Vekili Bilmez, Kamu oyunu rahatlatan açıklamaları tatktir edilecek nitelikteydi. Daha önce Muradiye'de görev yapmış olması kentin sorunlarına olan hakimiyeti hala taptaze. Bu sorunları çözmek, Van'ın adını layık olduğu yere taşımak içinde çaba sarf edeceği görüntü ise heyecan vericiydi. Gazetecilere yanlış algılanmalara yol açacak haberlere daha duyarlı olmaları yönünde haklı olarak bir sitem ettiysede, geçmişten yaşanan olayların yeniden Van'ın adını lanse edilmesi ise Van'a olan hassasiyetinden kaynaklı olduğunu yansıttı. Van'da daha güzel şeylerin gündeme gelebilecek hizmetlerin olacağı mesajlarını vermiş oldu.

Geçtiğimiz haftalarda İçişileri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınan Belediye Başkanı yerine Kayyım atanmasının kamuoyunda farklı bir eşkilde algılanan, önceki kayyım dönemlerini aratmayacka şekilde işten çıkarılmalar, mobbing uygulamaların yeniden alevleneceği şeklindeki alıgılanırken, Vali Mehmet Emin Bilmez, “Adaletli bir yönetim, Şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla hizmetlerimizi sürdüreceğiz. Ayırma ve kayırma anlayışından uzak durarak, Van'a ve Vanlıya hizmet en önemli ilkemiz olacak. Kimsenin ekmeğiyle-aşıyla oynamayacağız, Kimseye Mobbing uygulanmasına izin vermeyeceğiz. Herkes işini yapacak, İşini bilecek. İşini yapmayan veya işe gelmeyenler olursa önce uyarılarımızı yapacağız, uymayalar olursada yasal gereği neyse onuda mutlaka yerine getiriceğiz. Belediyeyi tarafsız bir şekilde yöneteceğiz. Develet adına belediyeyi şeffaf bir beldiyecilik anlayışını getrireceğiz. Belediyeyi siyasi Munazaralardan uzak tutacağız. Herşey şeffeaf olacak. Yapılan ihaleleri canlı yayın veya banttan yayım vereceğiz. Önceliğimiz Belediyemizi kurumsallaştırmak olacak. Kentle ilgili kararları çalışanlarımızla ve v halkımızla beraber alacağız. Belediye çalışanların maaşlarındaki kesintilere asla izin vermeyeceğiz. Hiç kimse keyfi uygulamayla şu veya bu adına personelin maaşlarında bundan böyle kesinti yapılmayacak. Belediyenin parasını, malını kimseye peşekeş çekilmeyecek. Vakıf, dernek buna benzer STK'lara bağış, hediye gibi alıp-verme olmayacak. Önceki dönemde yapılan “Sosyal Denge” sözlemesini kanuna aykırı olduğu için iptal ettik. Adilhane bir sözleşme olmadığı, personeller arasındna eşitsizlik yapılmıştır. Kimine az kimine çok sosyal denge parası ödenmiştir. Önemizdeki günlerde tum memurların eşit şekilde bu haktan yararlanmaları için temsil hakkı olan sendikayla yeniden sözleşme imzalyacağız. “ şeklinde net ifadeler kullanması kamuoyunu ve özellikle belediyede çalışan personelin yüreğine su serpti. Kamu oyunda oluşturulmak istenen yanlış algılamaların önünede set çekmiş oldu.

'Van'a yatırım yapan, bu kentin kalkınması için gelenlere kapılarımız ve desteklerimiz sonuna kadar açıktır' diyen Vali Bilmez, “ Kimsenin dinine, diline, ırkına bakarak bağıtlamıyoruz. Gezgin Fest konusu ne yazıkkı farklı kesimlerce Van'ın adını kirleterek farklı bir görünüme çekmek için oluşturulmak istenen algı ve bilgi kirliliği sonderce üzüntü verici bir durum oldu. Ancak işin aslı alkol veya ahlak bozukluğu yaratılacak nedenlerden kaynaklı  eğlence iptal edilmiş değildir. Organizatör firma belirlenen eksiklikleri yerine getirmediği için iptal edilmiştir. Bu gerekçelerin en önemli unsuru ise, güvenlik tedbirleri idi. Kendi güvenlik görevlilerini yeterli sayıda sağlanmadılar. X-RAY cihazı bırakmadılar. Oraya eğlenceye giden vatandaşlarımız güvenliğini sağlayacak tedbirler almadıkları için iptal edildi. İptal nedeninin bu şekilde olduğunun bilinmesinden fayda var. İlimizin adını başka şekilde karalanması insafsızlık olur” dedi.