dynyavan @ dunyadavan.com
 
Ne kadar insan kalabildik!..
 
Dini, ırkı, rengi, mezhebi ne olursa olsun masum insanlar öldüğünde eğer için sızlamıyor, üzülmüyor isen insan değilsin o zaman. Bugün gelinen noktada, ‘acaba ne kadar insan kalabildik’ sorusunun yanıtını ise BBC’nin, Ankara saldırısıyla ilgili yayınında yapılan yorumda pekala bulabilirsiniz:
 
"Türkiye'de TV kanallarında Survivor gibi yarışmaların yeni bölümleri var, insanlar başkentlerinde olan biten hakkında haber alabilmek için sosyal medyayı takip etmek zorunda" (sonraki saatlerde sosyal medyaya erişim de engellendi tabii ki) 
 
Saldırının ardından televizyon kanallarının programlarında bir değişikliğe gidilmemiş.
Şimdi bu yorumun üzerine ne söylenir, artık ne yazılır bilemiyorum..
Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV8 de programını değiştirmeden Survivor’u yayınlamaya devam etmiş. 
Asıl vahim olan da; 13 Mart reyting tablosuna göre, hem Total hem AB grubunda "Survivor" isimli programın açık ara önde olması.
Ankara’nın merkezinde patlayan bombada 37 yurttaş yaşamını yitirip, onlarcası da yaralanırken, biz oturup ‘Survivor’u izlemişiz. 
 
İşte bu kadar insan kalmışız..
 
Ertesi sabah son gelişmeleri izliyorum.
Göze çarpan konulardan biri ise ABD’nin Türkiye’deki vatandaşlarını saldırı öncesi uyardığıyla ilgiliydi..
Tabii ki fazla zaman geçmedi, bununla ilgili de bir açıklama geldi.
Meğerse ABD, Türkiye’den aldığı istihbarata dayanarak böyle bir uyarıda bulunmuş!.
Bir televizyon kanalında konuk edilen eski emniyet müdürüne spiker bu konuyu soruyor.
Doğrusu lafı, ‘ABD kendi vatandaşları için böyle bir uyarıda bulunurken, bizimkiler niye kulağının üzerine yattı’ demeye getiriyor.
Yanıt son derece trajikomik: “İstihbarat toplumla paylaşıldığında istihbarat olmaktan çıkar. Devlet sadece o istihbaratın sonuçlarını toplumla paylaşır”
 
Anlayan beri gelsin..
 
Yani bombalar patlaycak, ondan sonra bunun sonucunda kaç kişi öldü, kaç kişi yaralandı, akabinde yapılan operasyonlarda kaç kişi yakalandıyı mı vatandaşınla paylaşacaksın!
ABD’nin bu konuda bilgilendirilip vatandaşlarının uyarılması bu istihbarata bir helal getirmiyorda, Türkiye’deki insanların uyarılması mı istihbartını bozacak.
Her defasında derler ya, ‘İstihbarat zafiyetimiz yok’..
Doğrudur buna inanıyorum..
Zafiyet istihbaratta değil, kendilerinde
 
Kalın sağlıcakla..
 
YASAL UYARI:   Dunyadavan.com , Dijital haber sitesinde yayımlanan yazı ve yorumlardan yazarların kendisi sorumludur. Sitemiz, hukuka, yasalara, ve kişilik haklarına saygılı “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan şekliyle hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.