Van Açı Eğitim Kurumları Genel Müdürü Özvan;

‘Van’nın Eğitim (Açı)’ğını kapatacağız’

DUNYADAVAN.COM

VAN-  Van’da Özel eğitim alanından  yeni bir açı’yla bu yıl kapılarını eğitim ve öğretime açacak olan  Van Açı Koleji ve  Başak Fen ve  teknik koleji,  eğitim ve öğretime iddialı başlıyor.  İller bazında Van’ın eğitimdeki başarısının   65-70’inci sırada  olduğunu ifade eden Van Açı Koleji Genel Müdürü Mustafa Kemal Özvan;  İlin eğitimdeki maküs talihini ve başarı sıralamasını bu yıl hizmete açacakları  eğitim kurumlarıyla kapatmayı hedeflediklerini söyledi.

Sıhke caddesi üzerinde 10 bin metre karelik alanda kurulan  kolej kampüsünde, bölümleri ve binaları ayrı olan iki lisenin yanı sıra; bağımsız spor salonu, kütüphane, teknik, bilişim ve fen laboratuvarları ile cep sineması ve bağımsız yemekhane, akıllı ve giyotinli tahtalarla modern bir eğitim ve öğretim yuvasını Van’a kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Özavan; “Akademik anlamda başarılı, potansiyelinin farkında olan ve kullanabilen uluslararası düzeyde becerilere sahip mutlu bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.  

PANDEMİ KOŞULLARINA UYGUN EĞİTİM

2020-2021 eğitim ve öğretim yılında pandemi koşullarına uygun şekilde hazırlıklarını tamamladıklarını ifade eden Özvan, şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği kurallar çerçevesinde pandemi koşullarına uygun şekilde hazırlandık. Sınıflarımız 12 kişilik olup sosyal mesafeye uygun, birer öğrencinin oturacağı şekilde sıralar dizayn edildi. Girişlerde ateş ölçerle öğrencilerimizi okula alıp, her sınıfın girişine dezanfektan ve maske  bırakılacak. Hijyen kurallarına uygun şekilde öğrencilerimizi de bu  disiplin çerçevesinde kurallara uymaları yönünde gayret göstermeleri için  bire bir takip edeceğiz. Velilerimiz bu konuda müsteri ve olsunlar. Her şekilde tedbirlerimizi almış durumdayız. Hem yüzyüze hemde, uzaktan eğitim uygulamasına hazırlığımızı yapmış durumdayız”.

KENDİ ALANIMIZDA İDDİALIYIZ

Özvan; Van’da İlk ve Orta derece okullar kategorisinde  alternatifler yoğunlukta ancak, lise düzeyinde ise; kaliteli,disiplinli ve ticaret mantığından uzak özel lise  eksikliğini gidermek için  yola çıktıklarını vurguladı.  Yönetimiyle , rehberlik ve başarılı kadrosuyla ilin  eğitimine yeni bir bakış ve anlayış getirme misyonunu üstlendiklerini anlatan Özvan; “Kendi alanlarından ilimizdeki en başarılı öğretmen kadrosunu ailemize kattık. Eğitim başarı listelerinde en diplerde olan ilimizin  layık olduğu seviyeye çıkratcağımızı hedefledik. Geçmişteki başarı kariyemize ve öğretmen kadromuza olan inancımızla Van eğitimine yep yeni bir kakış açısı kazandıracağız. Van’ın  eğitimine çok farklı bir anlayış ve kalite getireceğiz. Kısa sürede hem akademik eğitimimizle hemde sportif başarılarmızla adımızdan söz ettireceğiz”.

GELECEĞİN POPÜLER MESLEKLERİNİ SEÇTİK

Açı  koleji  ortağı ve kurucu müdürü  İdris Ertaş ise, Standartların çok üstünde bir okul Van’a kazandırdıklarını ifade ederek; “Geleneksel okul kavramından çıkıp öğrencilerimizin ders aralarında eğlenip stres atabilecekleri alanlar oluşturduk. Bu eğitim sürecine velilerimizi dahil ederek öğrencilerimizin gelecek planlamasını birlikte yapacağız. Fen ve Anadolu kolejimizin yanı sıra  okul kampüsümüzde bulunan  ve 2 bin öğrenci kapasiteli yüzde yüz devlet destekli Başak Fen Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde, geleceğin en popiler mesleklerinden olan Yenilebilir enerji, Kimya teknolojileri, Elektrik Elektronik, Radyo ve Televizyon ve Güvenlik Teknolojileri bölümleri bulunuyor. Burada vereceğimiz eğitim ve öğretimlerle 15  farklı laboratuvarlarda öğrencilerimizi geleceğin kalifiyeli ara elemanları ve mühendislerini ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz. Uluslararası düzeyde, çok yönlü, kendi öğrenme sorumluluğunu alabilen, beden ve zihin olarak tam yetişmiş mutlu bireyleri yaşam boyu öğrenme ilkeleri doğrultusunda yetiştirmek misyonuyla yola çıktık”. İfadelerini kullandı.