DUNYADAVAN.COM


Valilikten yapılan yazılı açıklamada;  Van’da koronavirüs  pandemisiyle mücadele kapsamında tedbirler ve filyasyon çalışmalrınıon dakkatli ve sıkı bir şekilde deavme edildiği belirtilirken, ihmal sonucu vaka sayısı gidewrek artığı ifade  edidli. Şunlar ifade edildi.

“ İlimizde otobüs firmasında şoför olarak çalışan ve Tuşba İlçesi Kalecik Mahallesinde ikamet eden 1 kişinin koronavirüs (Covid 19) testi pozitif çıktı. Filyasyon ekipleri tarafından Kalecik Mahallesindeki evinde karantinaya alınan şahıs, izolasyon kurallarına uymayınca 12 kişiye daha koronavirüs bulaştırıdı. Filyasyon kapsamında Mersin’den gelen otobüs şoförü, il girişinde sağlık ekipleri tarafından durdurularak evinde 14 gün boyunca izolasyonda kalması için tutanakla tebligat yapıldı. Ancak bir süre sonra rahatsızlanarak hastaneye başvuran şahsın Covid-19 testi pozitif çıktı. Bunun üzerine sağlık ekipleri şahısla birlikte ikamette yaşayanlar ve temasta olduğu kişilere ulaşarak Covid-19 testi yaptı. Yapılan testlerde ikamette izolasyona dikkat edilmediği için aynı aile ve bağlantılı olan 12 kişide koronavirüs tespit edildi.

Filyasyon ekipleri tarafından pozitif vaka çıkan ailenin ikamet ettiği Kalecik ve Gedikbulak Mahallesinde 4 ev  karantinaya alındı.

VAN’DA TOPLAM VAKA SAYISI

Bugüne kadar  Van’daki toplam vaka sayısı  503, taburcu olan hasta sayısı ise 450 olduğu belirtilen açıklamada, tedbir amaçlı karantina altında tutulan toplam sayı yaklaşık 70 bin, şu anda karantinası devam eden kişi sayısı ise yaklaşık 19 bin olduğu açıklandı.

Başkale İlçesi Örmetaş, Albayrak, Ekecek, Gedikbaşı Mahallesi. İpekyolu İlçesi Ortanca Mahallesi. Özalp İlçesi Eğribelen Mahallesi. Saray İlçesi Keçikayası, Kazlıgöl Mahallesi. Edremit İlçesi Eminpaşa Mahallesi’nde 5 ev. Gürpınar İlçesi Taşdöndüren Mahallesi. Tuşba İlçesi Gendelova, Kozluca ve Yalınağaç Mahallesi.