DUNYADAVAN.COM


VAN- İran’ın Kum kentinde korona virüsü nedeniyle 2 kişinin ölmesinin üzerine yılda yakklaşık 600 bin İranlı Turistin geldiği Van'da kronavirüsü alarmı verildi. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez kentte bulunan kurum müdürleriyle sabah saatlerinde acil toplantı düzenleyerek alınanan kararlar ve tedbirlerin bir an önce uygulanması kararlaştırıldı.

Valilikte yapılan toplantıya, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu, Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Yıldırım, İl Göç İdaresi Müdürü Cuma Omurca, 6. Hudut Tugay Komutanlığı ve ilgili kurumlardan temsilciler katıldı.

Toplantıda; korona virüsünün İran’da ortaya çıkmasıyla bazı tedbirlerin alınmasının zorunlu hale geldiğini ifade ederek, Öncelikle Türkiye-İran sınırı Saray İlçesi’ndeki Kapıköy Gümrük Kapısına termal kamera montajı yapılması, sağlık odası kurulması ve yabancılarla irtibat halinde olan gümrük kapısında çalışan personelin koruyucu maske ve ekipman kullanması ile (covid-19) korona virüsü hakkında eğitimlerin verilmesi gibi tedbirlerin alınamsı karraı alındı.

Toplantıda ayrıca, Geri Gönderme Merkezi ön kabul birimine termal kamera kurulması ve personelin virüs hakkında eğitilmesi, sınır birlikleri personeline de yine virüs hakkında bilgilendirme eğitimi verilmesi, Virüs hakkında bastırılacak bilgilendirme afişlerinin Türkçe, Farsça, İngilizce Kapıköy Gümrük Kapısının çeşitli yerlerine asılması ve İran’dan Türkiye’ye karayolu ve demiryolu ile giriş-çıkışların sınırlandırılması konusunun da da bakanlığın görüşünün alınması karara bağlandı.