DUNYADAVAN.COM

VAN-  Van Tuşba Belediyesince Van gölü sahilinde bulunan Ayanıs Mahallesinde daha önce hizmete açılan Mavi bayrak plajının bir kısmını tenteyle ayırarak  kadınlar yönelik plaj olarak hizmete açtı. AK Parti Genel Başkanı Mehmet Özhaseki’nin katılıyla törenle hizmete açıldı. Yaklaşık 200 metre kapalı kıyı şeridine sahip olan sosyal tesis konseptindeki tüm plaj alanına şimdiye kadar 2 milyon 100 bil TL’ye mal olduğu açıklandı.

Bölgede kadınların yararlanabileceği ve ekliği his edilen kadınlar plajı Tuşba Belediye tarafından gerçekleştirildi Tuşba Belediyesinin Toplam 21 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen Ayanıs Kadınlar Plajı’nın da içinde yer alığı mavi bayrak plaj alanından alt katı mescit ile WC ve üst katı ise restauranttan oluşan toplam 370 metrekare kapalı alana sahip sosyal tesis konseptinde olduğunu  anlatan Tuşba Belediye Başkan Salih Akman, yaklaşık 200 metre kıyı şeridi olan plajda 50 adet piknik masası ve piknik alanları, çocukların eğlenme oyun parkının da yer aldığı plajın 2 milyon 100 bin TL’ye mal olduğunu söyledi.

Van Gölü sahilinde yapılan ‘Ayanıs Kadınlar Plajı’nın  fiziki olarak dışarıdan görülmesi mümkün olmayan bir alanda yapılan plajda, kadınların gönül rahatlığıyla Van Gölü’nün mavi sularından faydalanabileceklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Kadınların yoğun ve haklı talepleri üzerine Van Gölü’nün en güzel koylarını barındıran Tuşbamızın sahil kesiminden kadınlarımızın da faydalanmasını sağaldık. Bölge ve dolayısıyla ülke turizmine kazandırılması için yürüttüğümüz girişimler sonucu Bardakçı Mahallesi’nden başlayarak, Çitören, Mollakasım, Ayanıs ve Yeşilsu mahalleleri ile Çolpan Mahallesini kapsayan toplam 2 bin 300 hektarlık kıyı şeridinin hazırlanan ‘Turizm İmar Planı’ Tarım ve Orman Bakanlığı tarım dışı kullanım izni onaylanarak yürürlüğe girmesiyle ilçemiz turizmde söz sahibi olacak” ifadelerini kullandı.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki ve il protokolünün katıldığı trenle hizmete açılan Kdın plajının açılışından sonra davetlilere aşure ikram edildi.