DUNYADAVAN.COM/ÖZEL HABER

VAN- Van’da otopark sorununu çözmek için Van Belediyesince 2011 yılında 7 katlı ve 410 araçlık çok katlı otopark olarak  temeli atılan ve 2015 yılında bitirilen bina 11 yıldır atıl durumda. Değişen  belediye yönetimleri otopark olarak inşa edilen binanın yapışığında bulunan  mısır çarşısındaki esnafı buraya çekmek amaçlı bina içerisinde tadilat yaptı. Bunun için de 13.5 milyon para harcandı. Esnafın açtığı dava sonrasında çıkan ‘yürütmeyi durdurma’ kararı üzerine çekilme gerçekleşmeyince şu ana kadar 20.5 milyon para harcanan bina çürümeye bırakıldı.  

KENT MEYDANI PROJESİ TUTMADI

Belediye’ye atanan dönemin kayyumu tarafından kentin en işlek caddesi olan Cumhuriyet caddesi ile Müze sokağının arasında bulunan eski Belediye binası ile saç barakalardan oluşan 210 esnafın yer aldığı ‘Mısır Çarşısı’nın yerine  25 bin dönüm alan üzerinde ‘kent meydanı’ projesi hazırlattırdı. Proje alanından  kentsel dönüşüm projesiyle yapılacak ‘kent  meydanı’ için de 80 milyon TL’lik bütçeyle 2019 yılında bitirilmesi tasarlanmıştı. Ancak  başlatılan çalışmaya esnaf ve mülk sahipleri ikna edilmedi.  Proje alanından giren esnaf ile alanda yer alan mülkiyet sahiplerince açılan dava üzerine, Mahkemenin verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararıyla proje rafa kaldırıldı. Dava istinafa mahkemesine taşındı ve yargı sürecinin devam edildiği ifade edildi.

Milli servetin bu şekilde çürümeye terk edilmesine bir Vanlı olarak gönlünün razı olmadığını ifade eden İş İnsanı ve  Van Ticaret Odası (VATSO) ile Van Ticaret Borsası(VATBO) eski Başkanı Feridun Irak, “Van  Valiliğine ve Büyükşehir Belediye Başkan  Vekilliğine atanan Valimizin bu soruna bir çözüm bulacağını, kentin ihtiyacı olan otopark sorunun çözüm getireceğine inanıyoruz” dedi.

ZARAR ZİYANI ÖDESİNLER

Otoparkın AVM’ye dönüştürülmesi kararını alanlardan halkın vergilerini çarçur edenlerden mutlaka hesap sorulmalı ve  zarar ziyanın  kendilerine rücu ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Irak, Kentin en büyük sorunu şehirler arası ulaşım, şehir içi ulaşım, trafik ve otopark olduğunu anımsatarak şunları söyledi.

“Otopark sorununa çözüm getirmek için seçimle iş başına gelmiş Belediye Başkanı döneminde alt katı iş yerleri,  üst katların 6 katı  ise 410 araç kapasiteli kapalı bir otopark olarak inşa edildi. Bunun için yaklaşık 7 milyon lira harcandı. Otopark tamamlanmıştı hizmete alınması için gün sayılıyordu. Belediyede yaşanan görev değişikliği sonrası nereden çıktıysa kimden çıktıysa otoparkın AVM’ ye dönüştürülmesi kararı alındı. Oysa ki bulunduğu muhit buna hiçte uygun değildi. Kaldı ki AVM’ye değil otoparka ihtiyaç vardı. AVM’ye dönüştürülmesi  için tadilat yapıldı ve bunun için de 13,5 milyon lira harcandı. Toplam 20,5 milyon lira harcanan (Bugün ki kurla 100 milyon lira) yapı şimdi ne otopark ne de AVM’dir öylece olduğu yerde duruyor.

BİNANIN STATİĞİNİ BOZMUŞLAR 

Halı hazır çok katlı otopark binasındaki rampalar kesildi, park alanları ile yolve park parkurlarının kesilerek  kaldırılması binanın statiğinin bozulduğuna  dikkat çeken  Irak, “Otopark olarak projelendirilen ve tamamlanan bina AVM’ye dönüştürülürken statiğinin bozulduğu ve bir depremde yıkılabileceği yönündeki iddialar var. Bu konuda İnşaat Mühendisler Odası yetkilileri sessizliğini koruyarak duyarsız kalmalarını da anlamış değilim” dedi.

ESNAF MAĞDUR EDİLDİ

Yapılan tadilattan sonra Statiği bozulan hayalet binanın alt katında esnaflık yapan Nimetullah Susan, İhale usulü  2017 yılında aldıkları dükkânları şuanda kullanamadıklarından yakınarak; “Hem tapumuzu alamadığımız gibi hem de statiği ile oynandığı için şuan da mağdur durumdayız ve işletemiyoruz. Bizler burayı alırken paramızı peşin verdik ama ne tapumuzu alabildik nede işletebiliyoruz. Bu konuda gerçekten çok mağduruz. Buradan yetkililere sesleniyorum lütfen bize bir çare bulsunlar” dedi.