VAN- Van’da bir site sakinleri kentte uygulanan 18’inci madde uygulamasından dolayı mağduriyetlerinin giderilmesi ve seslerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyurmak için site duvarına 90 metrelik dev pankart astı. Ancak yasal olmadığı gerekçesiyle  Belediye ekiplerince pankart indirildi. Site yöneticisi Dilaver Yaşar; “Biz mağdur edildik. 15 yıl önce tapusunu aldığımız arsamız elimizden alınıyor. Bize ait olan sitemizin arsası, habersiz bir şekilde bizden alınarak yan komşumuza verilmiş.”

Akköprü mahallesinde bulunan Safir Sitesi sakinleri 18. madde uygulamasından dolayı, kendilerine yapılan haksızlığın ve mağduriyetlerinin giderilmesi için daha önce de balkonlarına pankart astı. Ancak bugüne kadar maruz kaldıkları sorunlarının giderilmemesi üzerine bu defa da binanın dış duvarına 90 metrelik dev pankart asarak seslerini duyurmaya çalıştı. ‘Sayın Cumhurbaşkanımız Sesimizi duyun’ şeklinde başlayan ve 18 uygulamasından dolayı maruz kaldıkları haksızlıkların yazıldığı pankart polis ve belediye ekiplerince indirildi.

Site yöneticisi Dilaver Yaşar, 15 yıl önce tapusunu aldıkları arsanın 18’inci madde uygulamasıyla arsalarının ellerinden alındıklarını bu haksız ve ucube uygulama nedeniyle mağdur olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Biz mağdur edildik. 15 yıl önce tapusunu aldığımız arsamız elimizden alınıyor. Bize ait olan sitemizin arsası, habersiz bir şekilde bizden alınarak yan komşumuza verilmiş. Hakkımızı arıyoruz. Bizden alınan hakkımızın geri verilmesini istiyoruz. 18. madde denen ucube bir uygulama çıkarmışlar. Birçok insan bizim gibi mağdur edilmiş. Sesimizi Cumhurbaşkanımıza duyurmak ve bize yapılan haksızlığı dile getirmek için böylesi bir pankart astık. Ancak bunun da yasla olmadığını söyleyerek pankartımız indirildi. Başka şekilde sesimizi nasıl duyuracağız. Mahkeme 18 uygulaması denilerek talebimiz reddediliyor.  Bizim amacımız kimseyi hedef göstermek yada kimseye haksızlık olsun diye pankartı asmadık. Tamamıyla amacımız sesimizi duyurmaktır. Bizim gibi 18. madde mağduru olan binlerce vatandaş var. Mağdurların sesi olmak için ve 18. maddenin yanlış bir uygulama olduğunu duyurmak için böyle bir yola başvurduk” dedi.

HAYALLERİMİZLE OYNADILAR

18. madenin Van'da insanları birbirine düşürdüğünü, yetkililerin bu duruma bir çare bulması gerektiğini dile getiren Yaşar; “Binamızın kar payı ve çocuklarımızın oyun alanını bizden alıyorlar.  Başka birilerine tahsis ediyorlar. Sonrada vatandaşın hakkı olan ve günlük kullanılan yolun bir kısmını bize veriyorlar. Burada bir "alicengiz" oyunu var. Benim yerimi başkasına, vatandaşın da yolunu bana vereceksiniz.

Böyle bir durum ne vicdanidir ne ahlakidir. Artık evimize gidemez olduk. Göz göre göre bütün emeğimiz, bütün sermayemiz, bütün hayallerimiz yok olup gidiyor. Hayallerimizle oynadılar. Geleceğimizle oynadılar. Çoluk çocuklarımıza bırakabileceğimiz tek sermayemiz vardı onu da elimizden aldılar. Bu haksız uygulamanın giderilmesi için 18. maddenin geri alınmasını ya da bir daha gözden geçirilmesi konusunda yetkilileri göreve davet ediyoruz" şeklinde tepkilerini dile getirdi.