YUSUF ZİYA CANSEVER


VAN- Van'da önceki gün öğleden sonra aralıksız devam eden kar yağışı kenti adeta esir aldı. 687 yerleşim birimine ulaşım sağlanamazken, kent merkezinde kar kalınlığının 75 santimetreyi, yüksek kesimlerde ise 1 metreyi buldu. Meteroloji verilerine göre son 26 yılın en çetin kışının yaşandığı kentte Valilik tarafından kriz masası oluşturuldu.

Van'da etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkilerken, kette tüm okullar 2 gün tatil edildi. Resmi kurmlarda çalışan engelliler ile hamile kadınlara 2 gün, çocuklu kadınlara ise 1'er günlük idari izin verildi. Kent merkezinde ulaşım güçlükle sağlanırken uçak seferleri de akşam 19:30 'a kadar iptal edildi. Kırsalda ki hastalar askeri ve polis helikopterleriyle hastanelere ulaştırılıyor.

KRİZ MERKEZİ KURULDU

Kentte meydana gelen 41 kişinin hayataını kaybettiği iki çığ felaketinden sonra son 11 gündür kara teslim olan Van'da Valilik tarafından oluşturulan kriz merkezi 24 saat esasına göre yapacakları açıklandı. Kriz merkezinde açıklama yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Hayatı olumsuz yönde etkileyen yoğun kar yağışı sonrası kriz merkezi oluşturduk. Vatandaşlarımızın bu gece ve yarın, zorunlu haller dışında trafiğe çıkmaması büyük önem arz ediyor. Çıkmak zorunda olan vatandaşlarımız, araçlarını kış şartlarına uygun hale getirsinler. Ayrıca yarın, vatandaşlarımızın ulaşımda özel araçları yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istiyoruz. Özel durumu olan vatandaşlarımızın kriz merkezimize ulaşabilirler. Kriz merkezinde Büyükşehir, Tuşba, İpekyolu, Edremit Belediye Başkanlıkları, AFAD, UMKE, Jandarma, Karayolları, Emniyet Müdürlüğü ve VEDAŞ’tan temsilciler 24 saat boyunca görev yapacak” dedi.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Bahçesaray'da 78, Başkale'de 110, Çaldıran'da 17, Çatak'ta 102, Edremit'te 6, Erciş'te 80, Gevaş'ta 10, Gürpınar'da 97, İpekyolu'nda 22, Muradiye'de 61, Özalp'te 82, Saray ilçesinde ise 22 olmak üzere toplam 687 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.