VAN- Türkiye'nin en soğuk ilçesi olarak bilien ve termal sularıyla nam salan  Van'ın Çaldıran'da ilçesinde termal sularıyla üretilen sera domatesleri iç ihracatta piyasa buldu. Domatesler Antalya iline tırlarla sevk edilmeye başlandı. Domates serasına incelemelerde bulunan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van'da ülkenin diğer kentlerinen domates ihraç edilmesi önemli bir ekonomik gelişme olduğunu söyledi. 

Van'ın Çaldıran ilçesinde termal seralarda 4 yıl önce üretilmeye başlanan domatesler, Türkiye’nin birçok ilinde tezgahlarda yerini almaya başladı. Seralarda inceleme yapan Vali Mehmet Emin Bilmez, har zaman üretim yapan çiftçiye destek olacaklarını söyledi.

Van’dan Antalya’ya domates gönderilmesinin çok anlamlı olduğunu ifade eden  Vali Bilmez, “Çaldıran 2050 rakımda Türkiye’nin kışı en sert geçen, yıllık hava sıcaklık ortalaması en düşük olan ilçemizdir. 4 yıldır jeotermal seracılık yapılıyor. Burada üretilen ürünler hem bölgemizde hem de turizmin merkezi Antalya’ya gitmektedir. Bu örnek çalışmayı ilimizde yapan firma yetkililerine teşekkür ediyorum. Bunun devamında bölgemizde jeotermal seraların kurulduğu OSB’lerin alt yapısı için çalışma yürütmekteyiz. İnşallah onlarca üreticimiz bu tür seralarda ürettiği ürünleri Türkiye’nin dört bir yanına pazarlayacak” dedi.