Koronavirüs salgını ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Vali Bilmez, "Pandemi sadece bizim değil hem ülkemizin hem de dünyamızın en ciddi sorunu haline geldi. Mart ayından Kurban Bayramı'na kadar Türkiye ortalamasının üzerinde bir seyir halindeydik. Kurban Bayramı ile birlikte salgında kentimiz en kötü kentler arasına girdi. Bugün geldiğimiz noktada alınan tedbirler, sağlık çalışanlarımızın fedakar çalışmaları ve Van halkının tedbirlere uyması sayesinde iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim." dedi.

HASTALAR  İLACI KULLANMIYOR

Van'da koronavirüs hastalarının doktorların verdiği tavsiyelere uymadığını dile getiren Vali Mehmet Emin Bilmez, "Yoğun bakım ve entübe hastamız biraz fazla. Bunun sebebi doktorun verdiği ilacı tavsiyeye göre kullanmama durumu söz konusu. Bir çok kişide bu var. Hastalığı ilk başta hafif geçirdiği için ilacı kullanmıyor. 6. 7. gün kötüleşince o gün ilacı kullanmaya başlıyor. Bu ilaçlar hastalığın başlangıcında alınırsa faydası daha çok oluyor. İlacın etkileri ve yan etkileri ile ilgili bilim insanlarının yapması gereken tartışmayı vatandaşımız kendi arasında yapıyor. Doktorun tavsiye ettiği ilacı kendi bilgisiyle değerlendiriyor ve kullanmama kararı alıyor. Hemşerilerimizden doktorlarımıza güvenmelerini istiyoruz. Doktorların önerisine mutlaka uymamız gerekiyor. Şu an kentimizin en ciddi sorunu ilaç konusunda tereddütlü davranılması." şeklinde görüş belirtti.

VAKA SAYILARI

Vali Bilmez; "Pandemi hastaları için ayırdığımız yataklarımızın doluluk oranı yüzde 50. Sağlık kuruluşlarımızda herhangi bir problemimiz yok. Bu süre zarfında diğer hastaların ameliyat ve tedavileri devam ediyor. Türkiye genelinde ciddi bir yükseliş var ve biz de bir artış bekliyoruz. Havaların soğumasıyla birlikte Van'da da vakaların artabileceğini düşünüyoruz. O yüzden vatandaşlarımızın daha bilinçli davrtanmasını bekliyoruz. Şu ana kadar Van'da 200 bin kişiye kadar test yapıldı. Pozitif çıkan hastalarımızın büyük bir kısmı iyileşti. 35 bin civarında iyileşen hastamız var. Şu an itibariyle hastanede ve evlerinde takibi yapılan 3 bin civarında hastamız var." şeklinde konuştu.