Kültür Turizm Bakanlığı yapımına 2012 yılında başlana 7 yıl ardan sonra bitirilerek hizmete aılan ve  Türkiye’nin en büyük müzeleri arasında yer edinen Urartu Müzesi, Van Kalesi lokasyonunda 54 dönüm alan üzerinde, 13 bin metrekare kapalı alanda inşa edildi. Yaklaşık 100 bin Eser sergileme kapasitesi ile  23 sergi holüyle Urartuların tüm yönleriyle tanınmasına olanak sağlıyor. Şu an 2 bin 524 adet eserin sergilendiği müzedeki eserlerin çoğunlukla canlandırmaya yönelik olduğu belirtildi.

“Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olacak” 
Urartu Müzesi’nin Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olacağına vurgu yapan Vali Bilmez, “Urartu Müzesi, Van Kalesi lokasyonunda 54 dönüm alan üzerinde, 13 bin metrekare kapalı alan olarak inşa edilmiştir. Proje kapsamında üstyapı, altyapı ve çevre düzenlemesi ile 21 milyon TL'ye mal olmuştur. Van Müze Müdürlüğümüz 2017 yılı Aralık ayında yeni hizmet binasına taşınmış olup, 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının sağladığı 10 milyon TL finansman desteği ile başlatılan teşhir-tanzim işi, 2019 Ağustos ayında tamamlanmıştır. Bugün de inşallah müzemizin açılışını gerçekleştireceğiz. Açılışını gerçekleştirecek olduğumuz müzemizin eser sergileme kapasitesi 100 bin, ziyaretçi kapasitesi yıllık 1,5 milyon kişidir” şeklinde konuştu.

Kentte 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremlerde hasar gören müze binasının yerine Van Kalesi'nin kuzeyinde yapılan yeni müze binası tamamlandı. 

İpekyolu ilçesinde 21 milyon liraya mal olan müzeye, depremde hasar gören binadan taşınan başta Urartular olmak üzere, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalanların da bulunduğu birçok medeniyete ait 2 bin 524 eser, ekiplerin büyük titizlikle yürüttüğü çalışmalar sonucu yeni yerlerine yerleştirildi.

Tarihi dönemleri yansıtan canlandırma birimlerinin yanı sıra 23 hol, çocuklar için arkeopark eğitim alanları, kafeterya, kütüphane ve dinlenme alanları bulunan müze, kısa süre önce ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. 

Uzun süredir kapalı olması nedeniyle kente gelen turistlerin göremediği müzeyi, kısa sürede yüzlerce kişi gezdi.