DUNYADAVAN.COM


TOBB Genç Girişimciler Kurulu Doğu Anadolu Bölgesi İl Başkanı ve Bingöl GGK İcra Kurulu Başkanı Faysal Açıkbaş başkanlığındaki kalabalık heyet, Van’daki Genç Girişimciler Kurulu temsilcileri, daha sonra Van TSO’yu ziyaret eden heyet VAN TSO Başkan Vekili Fevzi Çeliktaş' makamında ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundu.

Van’ın coğrafik konumu ve sosyo-ekonomik durumu hakkında bilgiler veren Çeliktaş; Türkiye’nin en genç nüfuslu illerinden bir tanesi olan ilimizde yatırım ve istihdama büyük ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek şunları söyledi.

“Ticaret ve Sanayi Odası olarak şu anda 3 önemli projenin üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi Dünya Kahvaltı Günü. Daha önce 51 bin 793 kişi ile Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası rekorunu kırmıştık. Şimdi ise her yılın haziran ayının ilk pazar günü kahvaltı günü düzenleyeceğiz. 2020 yılının 7 Haziran tarihinde projeyi başlatacağız. Bir diğer projemizde kentimizde yaygın olan tarım ve hayvancılıkla ilgili. Türkiye’nin en fazla küçükbaş hayvan varlığına sahip olan ilimizde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİ-OSB) projesi 2020 yılında hayata geçecek. Bu projeyle birlikte ilimizde tarım ve hayvancılık daha etkin ve sürdürülebilir bir şekilde yapılmaya devam edecek. Üçüncü projemizde yine hayvancılıkla ilgili. Pilot il olarak belirlenecek olan ilimizde Kurban Kesim Merkezlerinin yapılması büyük önem taşıyor. Hayvan varlığı yüksek olan Van’da kurulacak olan bu merkezler ile kurbanlık hayvanlar kesilebilecek ve bu şekilde batıdaki şehirlere ve diğer ülkelere ihraç edilebilecek. Bu şekilde hayvancılık daha modern bir şekle kavuşmuş olacak. Oda olarak bu 3 proje için çalışmalarımız devam ediyor.”

Faysal Açıkbaş ise, Doğu Anadolu Bölgesinde 54 binin üzerinde girişimcinin olduğunu hatırlatarak , böyle bir girşimci ptansiyelin varlığı bölge için umut arz ettiğini altını çizdi. Açıkbaş; "Üretim anlamında önemli bir bölge olan Doğu’da Malatya ve Elazığ illerinde önemli üretimler var. Ancak Bingöl’den itibaren diğer illerde bu üretim çok düşük seviyede. Ekonomiye yön veren genç girişimciler ile bu potansiyelin artırılması gerekmektedir. Bizde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı olan Genç Girişimciler olarak burada etkin rol almak için çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.