Sınır Kapıları Kapatmak Çözüm değildir

 DUNYADAVAN.COM


VAN- Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu üyeleri sabah kahvaltısında kentteki basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Son bir aydır kentte yaşanan doğa felaketleri nedeniyle kent üzerinde oluşturulan gündemlerle oluşan panik havası kentte hayli zarar verdiğini ifade eden, Van TSO Başkanı Necdet Takva, “Birinci ve ikinci çığ felaketi ile başlayan, düzensiz göçmelerin hayatını kaybetmesi ile devam eden,  ardından İran’ın Hoy kentinde meydana gelen depremin ilimizi etkilemesi sonrasında hayatını kaybeden Başkaleli hemşerilerimiz başta olmak üzere, şehrimizde  ciddi bir sınav süreci yaşıyoruz. Ayrıca İran’da virüsün ortaya çıkmasıyla birlikte şehrimizde ortaya çıkan panik havası bir tahribata neden olmuştur ve ne yazık ki bu devam ediyor. 

KORONAVİRÜSÜ İLE KORKU YARATMAYA GEREK YOKUR

Kentteki Koronavirüs meselesini de değerlendiren Takva, “Şimdi bildiğiniz gibi bir virüs meselesi var. Dün arkadaşlarım bana istatistiki veriler verdiler. Google’de ‘Van’da Koronavirüs’ yazıyorsun 0,53 saniyede 13 milyon 900 bin sonuç çıkıyor. “Van Gölü” yazıyorsun 0,79 saniyede 9 milyon 710 bin sonuç çıkıyor. Bu rakamlardan sonra ne diyelim. Milyon senedir Van Gölü var, virüs meselesi 10 gündür var. Varın bunu siz değerlendirin. Virüs yoktur ya da vardır demiyorum. Ama şehrimizde korku yaratmaya gerek var mı? İnsan kendi şehrine bunu yapar mı? Rakamlar ortada işte. İtalya’da virüs yok mu ve bu adamlar buraya gelmiyor mu? Almanya’dan, Amerika’dan insanlar buraya gelmiyor mu? Buradaki kapıları kapattık, sorunu çözmüş mü olduk? Böyle bir şey yok. Van fakir bir şehirdir. Bunu her ortamda söylüyorum. Bunu bir kere kabul etmeliyiz. Ben zengin biriyim diyen adam işçilerine şu anda maaş ödeyemiyor. Keşke 10 tane güçlü zenginimiz, holdingimiz olsaydı. Bundan kötülük, bela gelmez.” Şeklinde konuştu.

 

 VİRUS’UN GİRİŞİ ENGELLEYECEK TEDBİRLER ALINMALIYDI

 

Takva, İtalya’da virüs ortaya çıktığında, komşu ülkemizde henüz öyle bir virüs  vakaların yaşandığını ortaya çıkmadığını belirterek “ Bir düşünün! Avrupa Birliği’ne üye olan İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinin nasıl bir politika izlediğini. Sınırlarını kapattılar mı? Ne oldu. Komşularının çoğu Avrupa ülkeleridir. Onlar ne yaptılar? Sınır kapılarını kapattılar mı? Peki, biz Çin’in komşusu olsaydık ne yapacaktık? Bunları şunun için söylüyorum. Ticaret ve Sanayi Odası kalkıp salgın tehlikesi var, kapıları kapatalım, ticaret dursun derse haber konusu olur. O zaman kalkıp siz bunu nasıl söylersiniz diye sorarlar. “Ama çözüm kapıları kapatmak değildir, virüsün girişini engelleyecek tedbirler alınmalı” demek, Ticaret ve Sanayi Odasının fıtratına uygundur. Okuma budur. Bir tane sağlıkçı çıkıp kapıları fiziksel girişlere kapatmalıyız diyebilir. Adam da görevinin gereğini yapıyordur. Biz kapatın dersek bunu nasıl açıklarız. Bizim yaptığımız açıklama çok doğal ve olağandır. Bize bunun üzerinden saldırı yapanlar anormaldir. Biz bu açıklamayı yaptığımız için yediğimiz küfrün haddi hesabı yok. Olayı sadece İran’dan gelen turistlerle değerlendirmeyin. Bütün Avrupa şu an Van’a gelişi riskli görüyor. İç turizmde ciddi iptaller var. Biz şehri tevatürle öyle bir hale getirdik ki, o kadar abarttık ki, Van’da Koronavirüs Van Gölü aramalarının üstüne çıkmış.”