Seçim Hileleri Başladı!!!

Dunyadavan.com

VAN- Van'ın Gürpınar ilçesinde 700 seçmenin ikametgahı Tokat'ın Niksar ilçesine kaydırıldığı ortaya çıktı. Seçmen kütüklerini kontrol etmek isteyen Örmeli köyü sakinleri durumu fark etti. İlçe Nüfus Müdürlüğüne baş vurarak yerleşim adareslerini geri alındı ancak 7 haziran'da oy kullanmayacaklarını duyan seçmenler bu durmua tepki gösterdi. Öermli köyü sakinleri “ bu bilerek yapılmıştır. Daha seçim başlamadan şimiden oylarımızla oynamaya başladılar” dedi.

Gürpınar'a bağlı Örmeli Mahallesi'nde yıllardır ikametgah ettiğini ve ikametgahlarının kendilerinden habersiz bir şekilde 27 Aralık 2014 tarihinde Tokat'a taşındığını belirten 43 yaşındaki Senar Aslan adlı yurttaş, seçmen kağıdının kendisine gelmediğinden dolayı Gürpınar İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gittiğini ve burada kendisine kaydının Tokat'ta olduğunun söylendiğini aktardı. Hayatında Tokat'a gitmediğini söyleyen Aslan, "Bu seçimde oy kullanamayacağım. İradem sahtekarlar yüzünden gasp edildi" diyerek, tepkisini dile getirdi. Aslan, ikametgahının kendisinden habersiz bir şekilde alındığından dolayı suç duyurusunda bulunduğunu da belirtti.

Örmeli sakinleri, Gürpınar İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne başvurarak ikametgahlarını ilçeye geri aldı, ancak 7 Haziran seçimlerinde oylarını Gürpınar'da değil de Niksar'da kullanmalarını öğrenince duruma tepki gösterdi. Ekonomik durumlarından dolayı Tokat'a gidemeyeceklerini belirten mahalle sakinleri, ikametgahlarının kendilerinden habersiz taşınmasından dolayı suç duyurusunda bulundu.

Mahalle sakinlerinden Nesrullah Turan ise, “yaklaşık bir ay önce ikametgahının Tokat'a taşındığımı öğrendim. İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne giderek, ikametgahını yeniden ilçeye aldım. Ancak Tokat'a nasıl gidp oy kullanacam. Seçmenin iradesiyle bu kadar çirkin bir şekilde kim? Nasıl oynaya bilirki. Bu haksızlığın giderilmesi için de savcılığa suç duyurusunda bulundum, ancak şuanakadar herhangi bir gelişme sağlanmadı”.