DUNYADAVAN.COM

VAN- Hıfzıssıhha Kurulu  Van’da Öğretmen ve Öğrenciler için yeni yasaklar getirdi.  Kontrollü normalleşme süreciyle birlikte vaka sayılarının artış göstermesi tedbirlerin sıkılaştırılmasını beraberinde getirdi.

Van Valiliğinden yapılan açıklamaya göre; Koronavirüs risk haritasında düşük riskli iller arasında bulunan Van’da, okullar kontrollü olarak eğitim-öğretime açılırken bazı okullarda kuralların ihlal edildiği belirlendiği açıklamada; şu ifadelere yer verildi.

 Özellikle okullarda kurallara dikkat edilmesinin büyük önem taşıdığı belirtilirken,  İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.  Pandemiyle mücadele kuralları kapsamında tedbirlerin devam etmesi gerektiği vurgulanırken, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi istendi.

Öğretmenlerle ilgili alınan kararda öğretmenlerin okullarda ve özellikle öğretmenler odasında bir araya gelerek toplu halde yeme, içmeleri yasaklandı. Bu yasağa uymayanlar hakkında İl Hıfzıssıhha kurulu kararı gereği adli ve idari ceza uygulanacaktır.

İl Hıfzıssıhha Kurulu ayrıca öğrenci ve velileri ile ilgili de bir yasaklama kararı aldı. Karar gereğince velisi pozitif vaka veya izolasyonda olan çocukların okula göndermeleri  yasaklanmıştır.

Bu kararların aksine hareket edenlere adli ve idari yaptırımlar uygulanacaktır.