DUNYADAVAN.COM/Özel Haber

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından tertiplenen 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılında okullar arası yüzme  müsabakaları 7-8 Aralık 2021 tarihinde Van Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda start aldı. Tüm dünyayı etkisi altına alan karonavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler  kapsamında 2 yıla aşkın ara verilen spor müsabakalarının yeniden başlaması sporcu öğrencilerde sevinç yarattı. Yarışlarda iyi derce elde eden sporcular ve takımlar önce bölge sonra Türkiye finali için Van’ı temsil edecekler.

Van İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü Olimpik Yüzme Havuzu Müdürü  Mustafa Iğdırlı; Pandemiden dolayı uzun bir ardan sonra sopr müsabakaların yeniden başlaması sevindirici olduğunu ifade ederek; şunları ifade etti.

“Müsabakaya puanlı olarak 7 okul katıldı. Toplam 57 sporcu takım olarak, 12 sporcu da bireysel  olmak üzere toplamda 69 sporcu yarışlara katıldı. Pandemi sonrası ilimizde yapılan ilk müsabaka olması nedeniyle sonuç ve gelişmeler ilimiz için iyi sinyaller vermektedir. İnşallah önümüzdeki dönemler bu sayılar rakamlar ve ilgi artarak devam edecektir.  Pandemi önceki dönemlerde olduğu gibi tekrar  eski yoğunluk ve başarılarımıza ulaşacağımız kanısındayım” dedi.

ERKEKLERDE ÖZEL MEKTEBİM ANADOLU LİSESİ 1. OLDU

Erkeklerde  13-17 yaşları arası takım olarak yarışa katılan Van Özel Mektebim Anadolu lisesi 2.101 puanla 1’inci olurken, 1.346  puanla Özel Van Doğa Anadolu Lisesi 2’inciliği; 701 puanla Özel Hürriyet Fen lisesi 3’unculuğu; ve   182  puan alan Sehaladdin Eyyubi Bist Anadolu Lisesi sıralamada 4’uncuğe hak kazandı.

KIZLARDA ÖZEL VAN AÇI KOLEJİ  YARIŞLARDA EN YÜKSEK PUANI ALDI

Bayanlarda yarışlara katlan 7 okul arasında takım çıkartan tek takım ise İpekyolu Anadolu Lisesi oldu. Yarışa katılan bayan sporcular 890 puan aldı. tasnif dışı ve 4 kişilik takım oluşturamayan  Özel Van Açı Koleji bireysel olarak yarışa katlan bayan yüzücüler erkeklerden de daha yüksek puan alması dikkat çekti. Yarışa 4 bayan sporcunun katıldığı kategorilerde elde ettikleri toplam puanı ise 2.865 olduğu açıklandı. Yarışlarda   Özel TED Van Koleji  1.676 puan, Özel Başak Teknoloji  mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  1.137; Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise 1.072 puan aldı. Ancak tasnif dışı yarışlara takım olarak katılmayan okullar ödül değerlendirmesine alınmadı.

Kendi yaş sıralamasında  katıldığı 3 yarıştan 631 puan alan Eremsu Cansever 3 dalda madalya almaya  almaya hak kazandı.