Muşmula vücudun düzgün çalışması ve hastalıkların önlenmesi için ihtiyaç duyulan önemli besinlerle doludur. 100 gramı 88 kcal’dir. İçerdiği temel vitamin ve mineraller: Kalsiyum, Bakır, Demir, Manganez, Tekli doymamış yağlar, Niasin, Pektin, Çoklu doymamış yağlar, Potasyum, Sodyum, A vitamini, B1 Vitamini (tiamin), B2 vitamini(riboflavin), C vitamini

•  Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini bakımından yüksektir, skorbüt hastalığının başlangıcını ve kanamaları önler. 

•  Hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan mükemmel bir güçlü antioksidan kaynağıdır. 

•  Muşmulanın; boğaz apsesi gibi oral abseler, mide şişkinliği, ateş düşürülmesi, yağlanma, iç kanama, cildin güçlendirilmesi, sinir ve bağırsak iltihabını tedavi edici etkileri mevcuttur.

• Muşmula sindirim ve bağırsak hareketini kolaylaştıran diyet lifi ile doludur. Laksatif etki gösterir, özellikle kabızlık, şişkinlik ve diğer sindirim sorunlarını hafifletmekte yardımcı olur. Çekirdekleri mesane ve böbrek taşlarının düşürülmesinde faydalı olmaktadır. 

• Muşmula hem erkek hem de dişi üreme sistemlerini desteklemektedir. Kadınlarda adet döngüsünü düzenlediği ve aylık döngüden önce ağrılardan ve bulantıdan kurtulduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, muşmulanın özellikle doğurganlığın arttırılmasında ve erkeklerde prostat kanserinin önlenmesinde yardımcı olduğu saptanmıştır.

• Muşmulanın yüksek miktarda demir içeriğinin yorgunluğu gidermek ve kasların elastikiyetini ve tonunu iyileştirdiği görülmektedir. Aynı şekilde, huzursuz bacak sendromunun tedavisinde de fayda sağladığı bilinmektedir.

• Muşmulanın bilişsel sağlığı arttırdığı, Alzheimer hastalığı ve demans gelişme olasılığını azalttığı bilinmektedir. Beyine giden kan akışını arttırdığı ve vücudun bilişsel performansını iyileştirdiği gösterilmiştir.