DUNYADAVAN.COM


VAN- Van'ın Çaldıran ilçesinde 1976 yıldan meydana gelen depremden sonra ortaya çıkan metan gazı ve kükürt kokusu Beyazıt Mahallesinde yaşayan mahalle sakinlerini tedirgin etmeye devam ediyor.

Mahalle sakinlerinin şikayetleri üzerine AFAD ekiplerince 2019 yılında mahallede yaptığı incelemelerde mahallenin belli kesimlerinde yapılan incelemede oturulma ve ateşle yaklaşmanın tehlikeli olduğunu tutanakla rapor edilmesine rağmen mahalle sakinleri yetkililerden bu duruma bir çare bulmasını bekliyor.

Çaldıran depreminden  sonra  yapılan deprem evlerinin bulunduğu alanda yer altında bulunan kükürt ve metan gazı zamanla üstü kapanınca vatandaşları etrafa yayılan koku mahallelilerin  sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini ifade eden mahalle sakini Hakan Yıldız; şunları söyledi:           " Çaldıran depreminden sonra yapılan evler herhangi bir araştırma yapılmadan yapılmış. Zamanla evlerin bu yerleşim yerinde yayılması ile yer altında bulunan gaz rahatsız edici bir şekilde tüm çevreye yayıldı. Şikayet etmemize rağmen inceleme için gelen yetkililer bulunduğumuz alanın yaşam için tehlike oluşturduğunu tutanakla teyit etmelerine rağmen hiç bir önlem alınmıyor. Bu gazdan dolayı tüm komşularımız rahatsız. Ne bir hayvan besleyebiliyoruz, ne bir ağaç dike biliyoruz, nede toprağa başka bir şey ekemiyoruz. Günden güne tükeniyoruz. Yetkililerden bize yardım etmelerini istiyoruz."

Zübeyde Trak ise; “1976'dan beri bu kükürt kokusu mahallemizde bizi rahatsız ediyor. Daha önce etrafı açıktı ama belediye tarafından üstü parke taşı ile kapatırdı. Üstüne bir de yapı falan yaptılar. Yapmasınlar diye gittiğimiz tüm yetkililer bize bir çözüm sunmadılar. Kış aylarında hava soğukluğunun eksi kırk dereceye kadar düşüyor buna rağmen yoğun kokudan dolayı evde kalamadığımız için çocuklarımı alıp soğuk havada dışarı çıkıyorum. Benim engelli bir çocuğum var; nöbet geçiriyor çocuklarımın hepsi hasta bir an önce bize yardım etsinler, yetkililerden yardım bekliyoruz." dedi.