DUNYADAVAN.COM

VAN’ın İpekyolu Belediyesince, 2022-2023 yılı için ücretsiz TYT-AYT-YDT kurslarına başvuracaklar için üniversiteye kayıt yaptıran koşulları aratmayan  şartlar istendi. Bu şartları taşımayanların başvurularının kabul edilmeyeceğini duyurdu. Buna göre  ipek yolu ilçe sınırlarında ikamet eden ve  öğrencilerin sosyo-ekonomik yapısına göre; diploma başarı puanının %20’si, 2022 TYT puanının %30’u, merkezce yapılacak sınav puanının %50’si toplamı sonrasında ortaya çıkan puan durumuna göre kurstan faydalanacağı ifade edildi. Ayrıca kayıt içinde bir dizi evrak talep edildi.

Belediyenin sürekli eğitim merkezinde ücretsiz kurs kayıtlarının 27 Ağustos tarihinde başvuruların alınacağını duyuran açıklamada, ön kayıt için adaylardan; Kimlik Fotokopisi, Diploma Fotokopisi veya E-devletten alınacak Mezuniyet Belgesi, 2022 YKS Sonuç Belgesi ve E-devlet Şifresi şeklinde belgelerin talep edilmesi dikkat çekti.

Aday kursiyerlerin kurs merkezlerinden yaptıkları başvurular ön kayıt niteliğinde olup kesin kayıt niteliği taşımayacaktır. Kesin kayıt için kayıt yaptıracak kursiyerlerin puanlama sonucunda başarı notu en yüksekten en düşüğe doğru asıl ve yedek adaylar, puan sırasına göre ilan edilen kontenjan dahilinde öğrenciliğe kabul edileceği ifade edilen duyuruda, birinci dereceden şehit ve gazi yakınları (anne, baba, kardeş) ise hiçbir koşul aranmadan kurslardan faydalanacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca kesin kayıt için de; Diploma Fotokopisi (E-devlet üzerinden alınabilir), 1 Adet Fotoğraf, Yerleşim Yeri Belgesi (E-devlet üzerinden alınabilir), YKS Sonuç Belgesi (2022 yılına ait) ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi talep edildi.