YUSUF ZİYA CANSEVER/DUNAYADAVAN.COM


VAN- Van İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Okullar arası yıldızlar yüzme müsabakasında sporcuların havuzdaki performansları nefes kesti. Değişik kategorilerde 18 okuldan 248 sporcunun katıldığı yarışlarda Kurbağalama sitilinde ferdi olarak yarışa katılan Özel Amerikan Kültür Koleji İl birinciliğini kimseye kaptırmadı.
Van Olimpik Yüzme Havuzunda düzenlenen yüzme yarışına 13-14 yaş grubunda 154 erkek, 94 bayan sporcular katıldı. Yarışlara; Serbest, Kurbağalama, Sırt üstü ve kelebek dallarında havuza inen sporcular tüm hünerlerini sergiledi. Yoğun bir ilgiyle izlenen yarışlar seyircilerin tezahüratlarıyla daha da heyecanlı hale gelirken, yarışı başarıyla bitiren sporcular ise, sevinçlerini hoca ve velileriyle paylaştı.


Van ilinde böylesi bir havuzun hizmete girmesiyle birlikte kısa süre yüzme sporuna olan ilginin her geçen daha da artığını ifade eden Olimpik Yüzme Havuzu Müdürü Mustafa Iğdır, şunları söyledi.
“Bu tablo elbette Van için güzel bir gelişmedir. Kısa sürede halkımızın bu spora olan ilgisi bizleri mutlu ediyor. Bu yıl düzenlediğimiz Okullar arası yıldızlar yüzme müsabakalarına 18 okuldan 248 sporcu iştirak etti. Bu güzel bir rakamdır. Yüzme sporuna ilgi göstermesiyle alt yapımızın yavaş yavaş güçlendiğini göstermektedir. Zaten alt yapı olmadan üst seviyeye sporcu taşımak mümkün değil. Bu tabloyu daha yukarılara taşıyıp başarılı sporcuları takım ve bireysel anlamda ve okullar düzeyinde sporcular yetiştirmeyi planlıyoruz. Burada dereceye giren sporcular bir üst grup müsabakalarına katılacaklar. Oradan da çıkan sporcular Okullar arası Türkiye şampiyonluk yarışına katılacaklar. Yarışa katılan tüm sporcu ve hocalarına başarılar diliyorum” dedi.


AMERİKAN KÜLTÜR KOLEJİ YARIŞA DAMGASINI VURDU
Yüzme yarışlarına ferdi olarak 2 bayan sporcuyla katılan Özel Amerikan Kültür Koleji 3 altın, 1 gümüş madalya alarak rakiplerine fark attı. Okulun 8’inci sınıf Öğrencisi Eremsu Cansever, Kurbağalama dalında 50,100 ve 200 Metre yarışlarında 3 birincilikle altın madalya alırken, Aliya İzzet Begoviç Orta Okulundan, Sueda Umut Polat 2'nciliği ve aynı okulda Nisa Aslan ise 3'cülüğü paylaştı. 100 metre serbest’te ise, Namık Kemal Orta Okulu'ndan Rümeysa Uluç 1'inci, Amerikan Kültür Kolejinden Eremsu Cansever 2'inci ve Aliya İzzet Begoviç Orta Okulundan Rojbin Karakoyun 3'üncü oldu. Hiranur Zilan Çırak ise kendi yaş grubunda 50 metre serbest kategoride 3’ncu oldu.

Yüzme yarışında 3 altın ve 1 gümüş madalya ile ferdi müsabakalarda önemli bir başarı elde ettiklerini ifade eden Özel Amerikan Kültür Koleji Müdüresi Semra Odabaşı, yarışma boyunca heyecandan yerinde duramadığını söyledi. Okulun 8'nci sınıf öğrencisi Eremsu Cansever'in katıldığı 3 kategoride rakiplerini geride bırakarak birinci olmasının yaşatığğı duygunun çok farklı bir heyecan olduğunu anlatan Odabaşı, Eğitim ve Öğretimdeki başarılarına sportif faaliyetlerindende göstermeye başladıklarını belirterek, "Yüzme yarışmaları çok heyecanlı geçti. İlk kez katıldığımız sportif yarışlarında elde ettiğimiz başarı beni oldukca heyecanlandırdı. Bu başarı farklı bir duygu yaşşatı bize. Sportif Faaliyetlerinide bundan böyle önem vereceğiz. Okulumuz adına yarışan her iki öğrencimizide kutluyorum" dedi.
Ayrıca takımlar halinde yapılan yarışlarda ise, Aliya İzzet Begoviç Orta Okulu birinci, Bahçeşehir Koleji ikinci, Hürriyet Koleji ise üçüncü oldu.
Sporcuların yarıştıkları dallarda dereceye girenlere düzenlenen törenle madalya ve kupaları verildi.