Van Yüzüzncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Peyami Battal 2 yıl önce İran ve Irak üniversiteleriyle yaptığı  dostluk ve Üniversiteler arası işbirlliği protoklleri kapsamında iki ülke örnecilerinin kaynaşma  fırsatı gelişti.

Geliştirilen iş birliğinin protokolu meyvelerini vermeye başladı. Geçtiğimiz gün YYÜ'nin misafirliğinden Van'a gelen İran'nın Urimiye Üniversitesi  spro bölümü öğrencileri ile Van YYÜ öğrencileri arasında  voleybol, basketbol, futsal, badminton, masa tenisi ve atletizm dallarında  dostluk müsabakaları düzenlendi.

YYÜ Spor Salonu'nda düzenlenen voleybol maçı öncesi konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, iki ülke sporcuları arasında altı dalda müsabaka düzenlediklerini söyledi.

Etkinliğin iki üniversite arasındaki diyaloğu geliştirdiğini ifade eden Rektör Battal, şöyle konuştu:

"Amacımız bu gibi etkinlikleri arttırarak devam ettirmek. İlerleyen süreçte her iki ülkeden daha fazla üniversitenin bu organizasyona katılmasını amaçlıyoruz. Aynı zamanda öğrenciler arasındaki diyaloğun gelişmesine de olanak sağlıyoruz."

Urumiye Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Abdolnaser Nazariani ise, Türkiye'de çok iyi ağırlandıklarını belirterek, "Bu etkinliğe katıldığımız için çok memnunuz. Bir kaç gün burada sporcularımızın müsabakalarını izleyeceğiz. Misafirperverliğinden ötürü YYÜ yönetimine teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların arasında iki üniversitenin kız voleybol takımları karşılaştı.