Yapımına 2 yıl önce başlanan ve tepkilere de neden olan Cumhurbaşkanlığı Ahlat konağına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan tarafından bizzat takip edilen konağa  Habertürk Yazarı Nagehan Alçı tarafından görüntülendi. Bilal erdoğanın davetlisi olarak Ahlat İlçesine berbaer giden Alçıya konak hakında bilgi verdi.  Hızla yapımı tamamlana konak 25 Ağustos'ta Erdoğan ailesini ağırlayacağı belirtildi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önerisiyle Van Gölü kıyısında yaptırılan ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 125 milyon TL’ye mal olacağını açıkladığı Ahlat Köşkü’ne ilişkin yeni ayrıntılar ve fotoğraflar ortaya çıktı.

 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imam hatipten arkadaşı Hasan Gürsoy’un sahibi olduğu Güryapı Taahhüt Şirketi’ne yaptırılan köşkün önce Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılacağı açıklanmıştı. Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının ardından, bu kez köşkün Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilerek Bitlis Ahlat Gençlik Külliyesi adı altında kullanılacağı duyuruldu. BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Daha sonra Kıyı Kanunu'na, alana kamu kurumu yapılabilmesini sağlayacak bir istisna hükmü eklendi.

Güryapı Taahhüt Şirketi’nin internet sitesinde paylaştığı açıklamada ise Bitlis Ahlat Gençlik Külliyesi olacağı açıklanan binanın içinde bir de yüksek güvenlikli ve özel malzemelerin kullanıldığı konuk evinin yer aldığı belirtildi.

Şirketin internet sitesinde milyonlarca lira harcanan yapıya ilişkin şu bilgiler de paylaşıldı:

"Yaşadığımız topraklardan ilham alınarak yaratılan proje, beş adet blok ve peyzaj ile çevre düzenleme imalatlarını içermekte olup; projenin toplam yerleşke alanı, 32 bin 566 metrekaredir. Konuk evi, nizamiye ve basın bekleme binası, lojman binaları, güvenlik binası ve tehsin binasından oluşan beş adet blokun inşaat oturum alanı, 7 bin 930 metrekaredir."