DÜNYADAVAN.COM


Van'da Kaçakçılık ve Göçmen Kaçakçılığı suçlarının işlendiği istihbari bilgiler üzerine Van Cumhuriyet Savcılığınca başlatılan geniş çaplı soruşturma kapsamında, Van merkezli ve bağlı ilçelerde Jandarma ekiplerince düzenlenen oprerasyonlarda 14 organizatör göz altına alındı. Deniz yoluyla Bitlis'in Tatvan İlçesine seyir halindeki 2 teknede yapılan aramada ise, 41 kaçak göçmen ile bunlara yardım eden 4 örganizatör yakalandı.
Van İl jandarma Komutanlığı Basın merkezinde yapılan yazılı açaıklamda, Cumhuriyet Savcılığı ile İl jandarma komutanlığı KOM Şübe ekiplerince Yapılan teknik ve fiziki takip sonucunda; "Göçmen Kaçakçılığı TCK 79" suçunu örgütlü olarak işlediği tespit edilen 12 şüpheli organizatör'e yönelik; Gevaş, İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerinde eş zamanlı operasyon için düğmeye basıldı. Operasyonlarda 10 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınırken, firari 2 şüpheli şahsın yakalama çalışmaları devam edilmektedir" denildi.
Ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda Şüphelilere ait 10 adet cep telefonu ve Göçmen Kaçakçılığı suçunda kullanılan pasaport ve muhtelif evraklara el konulduğu ifade edilen  açıklamada; "Güvenlik güçlerimiz, yurdumuza yasa dışı yollarla giriş yapan düzensiz göçmenleri maddi menfaat karşılığında ve organize bir şekilde batı illerine sevk eden şüphelilere yönelik olarak yılmadan ve yorulmadan etkin mücadeleye bölge halkımızın da desteğiyle kararlılıkla devam edecektir” denildi