DUNYADAVAN.COM


Van’da yaptıkları toplantıda 3 önemli gündem maddesi ön plana çıktığını ifade eden Açıkbaş şunları söyledi: “Turizm, gastronomi ve bilişim(TGB). Bu 3 ana maddenin altını doldurarak ciddi projeler ortaya koymak istiyoruz. Biz bu bölgede ötelenmişliğin, geri kalmışlığın makul kaderini kırmak istiyoruz. TOBB Gen Girişimciler Kurulunun ana misyonu bir tanesi girişimciye rol model olmaktır. TOBB Genç Girişimcilerin il başkanları kendilerini, kendi illerinde kanıtlamış, kendiişlerini geliştirmiş ve kendi illerinin dinamiği olmuş insanlardır. Bu kişiler aslında rol model olabilirler”.

 “GENÇ GİRİŞİMCİLER TÜRKİYE İÇİN BİR FIRSATTIR”

Açıkbaş, “Bizim en önemli paydaşlarımızdan bir tanesi üniversitelerdir. Çünkü üniversitede okuyan insanlar bir zaman sonra gelecek kaygısı yaşamaya başlıyor. Tam da bu noktada, ‘biri bana yol göstermeli’ denildiği anda genç girişimciler devreye giriyor. Bunu doğru anlatmak gerekiyor. Çünkü Genç Girişimciler Kurulu Türkiye için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu kurul finansa erişim ve yol gösterici anlamında ciddi bir kuruldur. Biz burada bir köprü görevi de görüyoruz. Girişimci adayını finansmana kavuşturuyoruz. İnsanları bu anlamda doğru yönlendirmek önemli bir husustur.” Şeklinde konuştu.

“PARA KAZANMAYI ÖĞRETİRSEK SUÇ ORANI DÜŞER”

Bölgedeki suç oranın düşmesi için, insanlara para kazandırılmanın yollarının öğretilmesi gerektiğini belirten Açıkbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanlar para kazandırmanın yollarını öğretir ya da insanlara para kazandırırsanız suç oranını o kadar azaltırsınız. Çünkü suça yönelme azalır. Aslında girişimcilik bu kadar önemlidir. Ekonominin dinamiği ve temel taşı gençlerden oluşuyor. Genç girişimciler olmazsa ilerideki iş insanları da olmaz. Biz birazda kendi ilimize ve bölgemizde bu şekilde iyilik yapmak istiyoruz. İnsanları suçtan uzaklaştırıp, para kazandırmanın yollarını öğretmen önemlidir. Para kazanmaya başladığın zaman suçtan uzak kalıyorsun. TÜİK verilerine baktığımız suç oranlarının en yüksek olduğu bölgeler arasındayız. Bu acı ama gerçek. Biz insanlara bu şekilde yardımcı olabiliriz. Devletin bu dönemde çok fazla teşvikleri var. Her konuda destekler veriliyor. Küçük, orta ölçekliden tutun büyük ölçekli işletmelere kadar birçok destek alabiliyorsunuz. Hatta bankaların şu anda girişimcilikle ilgili faizsiz kredileri var. İnsanları bilinçlendirip, cesaretlendirmek gerekiyor. Teşvik olaylarında ciddi hibeler var. Bu şekilde verilen destekleri kullanmak gerekiyor. Yani devletin kurumların çalıştırdığın işçilerin sigortasından, maaşına kadar birçok noktada destekleri var. İnsanın elini çok iyi bir şekilde kolaylaştırıyorlar. Bu dönemde girişimci olmak çok kolay. Bu yüzden de insanları cesaretlendirip, her ticaret yapan batar algısını kırmamız gerekiyor” dedi. 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler İcra Kurulu (GGK) Van İl Başkanı Seyhan Demir ise, “ Doğu Anadolu Bölgesi’nin 14 il başkanlarını burada ağırladığımız için çok mutlu olduk. Bu bizim için çok önemli, çünkü bir ilktir. Bu kıymetli program vesilesiyle bölgesel işbirliklerini artırmayı düşünüyoruz. İlimiz ve bölgemizle İktisadi kalkınmadan yeterince faydalanamıyoruz. Kendi kaynaklarımızı ve zengin potansiyellerimizi ekonomiye dönüştüremiyoruz. Böyle bir coğrafya da yaşıyoruz. Bu da bizim ortak kaderimiz. Bu bulunduğumuz coğrafyada da insanoğlunun her türlü tarihsel süreçlerine ev sahipliği yapmış, medeniyetler kurulmuş, kültürel anlamda zengin ve çok kadim bir coğrafya. Ancak biz bu zenginlikleri, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine entegre etme konusunda güçlükler yaşıyoruz. Kolektif bir akıl ile bu problemleri aşacağımızı düşünüyoruz. Bölge toplantılarımızın bir çıktısı da budur” dedi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 14 ilin toplam nüfusunun yaklaşık 6 milyon civarında olduğunu ifade eden Demir, “Bölgesel anlamda da çok genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Yalnız yüzde 21’in üzerinde bir işsizlik rakamımız var. Yine kişi başı gelirde de 14 bin lira dolaylarında ve Türkiye’deki en son sıralarda maalesef Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki iller yer alıyor. Yalnız bu verilerin değiştirilebilir parametreler olduğunu düşünüyoruz. Bu veriler kalıcı veriler değil. Bizlerin misyonu da budur. Bunun için ortak bir akıl ve kolektif bir hareketle bu verileri hep beraber değiştirebileceğimizi düşünüyor ve toplantımızda da bir sonuç raporu da yayımlayacağız. Ortak bir platform geliştirip, bölgemizin kaderini değiştirmek üzere bir misyon üstleneceğiz.”

Van’da gerçekleştirilen bölge toplantısında; TOBB Genç Girişimciler Kurulu Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi ve Bingöl Genç Girişimciler Kurulu (GGK) İcra Kurulu Başkanı Faysal Açıkbaş, TOBB Ağrı GGK İcra Kurulu Başkanı Bünyamin Yıldırım, TOBB Bitlis GGK İcra Kurulu Başkanı Bilal Kardoğan, TOBB Erzincan GGK İcra Kurulu Başkanı Adem Mühürdaroğlu, TOBB Kars GGK İcra Kurulu Başkanı Ferhat Şur, TOBB Iğdır GGK İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Yazıcı, TOBB Elazığ GGK İcra Kurulu Başkanı Tuncay Çeçen ve Başkan Yardımcısı İbrahim Kalkancı, TOBB Tunceli GGK İcra Kurulu Başkanı Zeki Arguç ile TOBB Van GGK İcra Kurulu Başkanı Seyhan Demir yer aldı.