DUNYADAVAN.COM


Van’ın Edremit ilçesine bağlı Çayırbaşı Mahallesi’nde 10 gün önce başlayan ve 45 dönümlük araziye yayılan toprak yangını Edremit Belediyesi ekiplerinin yoğun çabaları sonucu kontrol altına alındı.

Henüz sebebi bilinmeyen yangının çıktığı alanda sürekli dumanların çıkması çevreye korku salarken, durumun belediyeye birldirilmesi üzerine harekete geçen ekipler alan çevresinde teyaküze de bekledi. Kepçelerle yangının çeversinde kanal kazarak önlemeye çalıştı. Daha sonra itfaiye ekipleri de tazyikli suyla yangın alanına müdahale etti.

Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Kasım Çiçek, yangının kontrol altına alınmasından dolayı Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ve belediye ekiplerine teşekkür etti. Burasının ciddi bir tehlike arz ettiğini 10 gün önce toprak yüzeyinde dumanların çıkmaya başladığını ifade eden Çiçek, “Burası geçmişte sazlık bir alandı, sulanmamasıyla birlikte kurumasıyla yaklaşık 15 yıldır bu haldeydi. Çıkan dumanların kıvılcıma dönüşmesiyle bir anda toprak yüzeyi yanmaya başladı. Edremit Belediyesi’nin özverisiyle büyük bir tehlike atlatmış olduk” dedi.