CHP’de Hedef Büyük

Dunyadavan.com

VAN- Merakla beklenen CHP’nin Van Adayları  bugün görücüye çıktı. Bir düğün salonunda düzenlenen milletvekili adayları tanıtım programı yoğun ilgi gördü.  İl Başkanı Cemal Şen, “Bu bölgede bir savaş var. Kirli bir savaş sürüyor. Bu bölgede bir Kürt sorunu var ve Türkiye’nin gerçeği budur. Bu sorun çözülmeden ne kardeşlik olur ne huzur olur, ne de barış olur” dedi. CHP’nin birinci sırdaki adayı Nadir Kartal ise; , “Gelin hep beraber AKP'ye bir ders verelim. Şimdi hep beraber AKP'ye dur diyeceğiz. Bu yolsuzluklara dur diyeceğiz. Ona diyeceğiz ki ‘Aşiretlere saygı duy, insanlara saygı duy seni iktidar yapan her oya saygı duy’ diyeceğiz. Biz Vanlılar olarak şunu diyeceğiz. Biz Mustafaları boğdurtmayız, biz Kanuni Sultan Süleymanlar yaratmayacağız.”

Bölgede CHP'li olmanın çok zor bir iş olduğunu kaydeden Şen, sosyal demokrat olmanın, solcu olmanın çok zor olduğunu söyledi. 23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan yıkıcı depremleri hatırlatan Şen, “O depremde benimle birlikte CHP'de görev yapan yoldaşlarım bizi hangi sıkıntılarda, zor şartlarda, hangi yoklukta bu partiyi bu noktaya taşıdığımızın tanıkları ve şahitleridir. Bu bölgenin ayrı bir özelliği var Türkiye'de bir savaş var hem de kirli bir savaş sürüyor. Bu bölgede bir Kürt sorunu var. Türkiye'nin gerçekliği budur. Bu sorun çözülmeden ne kardeşlik olur, ne dostluk olur. Size şunu söyleyeyim ben bir kardeşiniz olarak CHP'ye verdiğim 36 yıllık emeği çok önemsiyorum. Bugün de çok değerli ağabeylerimle rahmetli eski milletvekilimiz bu yörenin ekolu olmuş, bu ilin her değerinde izi olan rahmetli Sayın Kinyas Kartal'ı rahmetle anıyorum. Ben bugün Kartal ailesinde Sayın Nadir Kartal ile birlikte siyaset yapmaktan onur duyuyorum.”

‘BENİN İKİNCİ BİR EVİM YOK’

CHP’nin Van’daki birinci sıra adayı Nadir Kartal, ise ; “Babam Kınyas Kartal bana çok temiz bir isim bıraktı. Benim hedefim oğlum Kınyas Kartal'a temiz bir baba ismi bırakmak. Hedef bu olursa işim çok kolay ama böyle bir zamanda maalesef bu iş o kadar kolay değil. Bütün DYP, Anavatan Partisi, CHP ve Demokrat Parti’de görev alan, yaşayan eski milletvekillerinin hepsini tanıyorum. durumlarını da biliyorum. Hepsinin sadece tek bir evi vardır, ikinci bir evleri yoktu. Bütün eski ve yeni milletvekillerini mal bildirme beyanını ortaya koymaya davet ediyorum. Benim tek bir evim var, ikinci bir evim yok. Allah rahmet eylesin babam Kinyas Kartal'ın bir evi de yoktu. Ama şimdikilere bir bakalım bunu söylemekte hicap duyuyorum. Ayakkabı kutularını hep beraber izledik. Allah kendisinden utananları o hale düşürmesin ve inşallah Allah beni o hale düşürmez”.

 AKP'ye  sert  bir dille eleştiren Kartal, "nerde o inançlı gençlik, nerede o yaratmak istediğin inançlı gençlik." Şimdi bağımlı bir gençlik var. Oda ya alkolik ya eroinman, ya da bonzai bağımlısı. Nerede görülmüştür yüzde 300-400 bağımlılığı artan gençlik. Bu gençlik ile yarınlara umutla bakılmaz. Benim torunlarım, torunlarımın yarınlarını karanlık tünellere itmeye AKP'nin hiçbir hakkı yoktur. Benim tanıdığım Van bu değildi. Benim bildiğim Van'da bu değildi. Benim bildiğim Türkiye bu hiç değildi. Dini, imanı bir yana bırak bağımlıya bak. İnanın bana yapabileceğin en büyük kötülük budur. Ne ile övünüyor, duble yollarıyla. Bunun dışında ikinci bir onur duyabilecek, göğüs gerebilecek başka bir hususu yoktur. Ben kendilerine duble yolu yaptınız diyoruz peki nerede Cumhuriyet'in kazanımları. Tüm kazanımları bir çırpıda sattınız. Sattınız da ne yaptınız. Borç mu ödediniz? Sattınız, bir kaç AKP'liyi zengin ettiniz ve daha çok günaha girdiniz.. Bu kadar çok kadın intiharının ve kadın vahşetinin görüldüğü bir ülkede psikolojik ve ekonomik hususlarından kaynaklandığını ancak Ak Parti’nin inceleme gayretinde bulunmuyor”.

‘HEP BERABER AKP'YE BİR DERS VERELİM’

Kartal, “Ben bir toplulukta hırsız var dediğim zaman kimi kastettiğimi biliyorsunuz? AKP'nin yaptığı listelerin hepimiz görüyoruz. Bu listeler bana göre tek bir şey ifade etmiyor. Milleti yani sizleri yok farz ediyor. Bu liste AKP'nin ve diğer partilerin listeleri diyor ki "Bu memlekette hiç bir aşiret yoktur. Bu memlekette Bruki, Küresünni, Bekiranlı, Heyderanlı, Milli yoktur” diyor. Bu memlekette sadece AKP vardır diyor. ‘Ben yaptım Vanlı bu listelere oy verecek’ diyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Siz böyle bir listeye oy verecek misiniz? Küresünni, Bekiranlı, Hertoşi kardeşlerim böyle bir listeye oy verecek misiniz? Hep beraber AKP'ye bir ders verelim. Bütün aşiretlere sesleniyorum. Sevgili kardeşlerim bende bir aşiret mensubuyum. Ben Brukiyim ve bütün aşiretlere saygı duyarım. Bu insanlığın en büyük vecibesidir. Her insan bir diğer insana saygı duymak zorundadır ama AKP bize ve hiç bir aşirete saygı duymamıştır. ‘Ben yaptım oldu’ diyor. Biz de diyoruz ki ‘Evet sen yaptın ama olmayacak.’ Bunun için sizin aranızdayım. AKP'ye gelin bir ders verelim şimdi hep beraber AKP'ye dur diyeceğiz. Bu yolsuzluklara dur diyeceğiz. Ona diyeceğiz ki aşiretlere saygı duy, insanlara saygı duy seni iktidar yapan her oya saygı duy diyeceğiz. Ama adam ne yapıyor adam sırça köşkünde oturuyor. Bu adam iktidara bile saygı duymuyor adam padişah olmak istiyor. Biz Vanlılar olarak şunu diyeceğiz. Biz Mustafaları boğdurtmayız, biz Kanuni Sultan Süleymanlar yaratmayacağız.”