Van'da 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Milli Egemenlik  Caddesi'ndeki Musa Anter Parkı'nda düzenlenen mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP bölge milletvekilleri, parti yöneticileri, Sivil Toplum kuruluşları üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ EN ÜST SEVİYEDE

Mitingin düzenlendiği alanda çıkan ara ve ana yollar zırhlı araçlarla kapatlırken, alan çevresinde  barikatlar kuruldu, gelen vatandaşlar ise iki ayrı arama noktasından geçtikten sonra alana alındı.Miting sonrasında slogan atan gençler göz altına alınması üzerine kısa sure gerginlik yaşandı. 

"SEÇİMLERE İKİ İTTİFAKLA GİRECEĞİZ"
Kürt sanatçılarının söylediği Kürtçe şarkılar eşliğinde halayların çekildiği mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, barışın refah ve huzur anlamına geldiğini bildiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Önemli ittifaklarımız var. Emek ve Özgürlük ittifakı bir tarafta. Diğer taraftan da Kürtlerin ittifakı. Yani seçimlere hem Türkiye soluyla birlikte, yani Emek ve Özgürlük ittifakı. Ama aynı zamanda da Kürtlerin ittifakıyla da seçimlerde güçlü bir iradeyle hep birlikte omuz omuza, yan yana, birlikte ve beraber gireceğiz.

"HDP ORTAK YAŞAMIN TEMİNATIDIR"
AK Parti'ye artık güle güle demenin zamanı gelmiş ve geçiyor. Sizlere bir kez daha bu anlamda söz veriyoruz. HDP bu ülkedeki halkların sesi, Türkiye halklarının sözü ve rengi olacak. HDP ortak yaşamın teminatıdır. Bir kez daha söz olsun. Barış için söz olsun, adalet için söz olsun, demokrasi için söz olsun, kadınlar ve gençler için söz olsun."

‘AKP’ye güle güle demenin vakti geldi’
Emek ve Özgürlük İttifakına değinen Buldan, “Şimdi önemli ittifaklarımız var. Emek ve Özgürlük ittifak bir tarafta, Kürtlerin ittifakı diğer bir tarafta. Seçimlere iki ittifakla hem Türkiye soluyla emek ve özgürlük ittifakı ama aynı zamanda Kürtlerin ittifakıyla da seçimlerde güçlü bir iradeyle hep birlikte omuz omuza yan yana birlikte ve beraber gireceğiz. AKP’ye artık güle güle demenin zamanı geldi ve geçiyor.  Sizlere söz veriyoruz. HDP bu ülkedeki halkların sesi olacak. HDP Türkiye halklarının sözü olacak. HDP Türkiye halkaların rengi olacak. HDP ortak yaşamın teminatıdır. Bir kez daha söz olsun barış için söz olsun adalet için söz olsun demokrasi için kadınlar ve gençler için söz olsun. Hepinize bu coşkuyu iradeyi kararlılığı buraya taşıdığınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.