Halkın yoksulluğu iliklerine kadar hissettiği bir dönemde böylesi bir kararın kabul edilemez olduğunu belirten Bedirhanoğlu; "Açlık sınırının 7 bin liraya dayandığı bir dönemde, vatandaşın ulaşabildiği bir kuru ekmeği bile çok görmeye başladılar. Halk ekmek satışlarının durdurulmasına gösterilen gerekçeler ise ayrıca üzerinde durulması gereken hususlar içeriyor. Belediyelerin ortak duyurusuna göre; birinci gerekçe yüklenici firmanın sözleşmeye aykırı hareket etmesi, ikinci gerekçe ise halkımızın faydasının gözetilmesiymiş. İkinci gerekçeden de, 3,5 liraya olan ekmeği 70 kuruş indirimle 2,8 liraya almak için kuyruklar oluşturan insanları, bakkallardan, fırınlardan 3,5 liradan ekmek almaya mecbur etmekle nasıl bir halk faydası gözetilmiştir. Bunu mantık ve matematik kurallarıyla açıklamak zorundasınız."


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının hedef tutturamadığı, yıllık üretici enflasyonun yüzde 150’le dayandığı bir ortamda yüklenici firmadan fedakarlık beklemenin tutarsız olduğunu söyledi. Bedirhanoğlu tepkilerini şöyle ifada etti:

 "Halk Ekmek' belediyelerin sübvansesiyle vatandaşa ucuz ve sağlıklı ekmek sunmayı hedefleyen belediye iktisadi teşebbüsleri eliyle yürütülen bir faaliyettir.  İmtiyazlı firmalara geçilmeyen köprü, otoyol, uçulmayan havalimanları için milyarlarca dolar ödenebiliyorsa, gereksiz taahhüt işlerine milyarlarca lira ayrılabiliyorsa,  bugün yaklaşık 13 liraya denk gelen 70 cente değil 70 kuruşa muhtaç edilen vatandaşa, yerel idareler bütçesinden ekmek başına 70 kuruş sübvanse sağlanmasını beklemek lüks olmasa gerek” dedi.

 

BELEDİYELERDEN ORTAK AÇIKLAMA

Halk Ekmek Satışlarıyla ilgili ortak açıklama yapan belediyeler; “yüklenici firma arasında imzalanan protokol gereğince; yüklenici firma ile fiyat konusunda uzlaşılamaması sonucu halk ekmek satışı hizmetini durdurma kararı aldık. Daha önce yapılan sözleşme gereği yüklenici firma tarafından üretilecek 1 (bir) adet ekmek 210 gram olup tüm giderler dahil birim maliyeti Piyasada satılan ekmek fiyatlarından %20 iskontolu olarak belirlenmişti.
Yüklenici firma tarafından; girdi fiyatlarında meydana gelen artışlara paralel olarak yapılması gereken fiyat artışından daha fazla bir satış fiyatı belediyelerimizden talep edilmiştir. Halen; İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerinde verilen Halk Ekmek hizmeti yüklenici firmanın sözleşmeye aykırı talepleri nedeniyle ve halkımızın faydası gözetilerek durdurulmuştur” denildi.