Türkiye'nin tarihî geçmişi ve coğrafi zenginligi acısından önemli bir yeri olan Van'dan yapılan Halk TV canlı yayınına konuk olan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, il hakkında izlenimlerini paylaştı. Serhan Asker'in sunduğu "Görkemli Hatıralar" isimli programda, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile birlikte Van'ın tarihiyle, coğrafyasıyla ve değerli sanatçılarıyla ilgili bir sohbet gerçekleştiren Bozkurt, ilin coğrafi güzelliklerinin tanıtılması gerektiğini vurguladı.

VAN KEDİSİNE 'BARIŞ' İSMİNİ VERDİ

Akdamar Kalesi manzarası esliğinde gerçeklesen programda bulunan Van kedisine "Barış" ismi verilerek birlik ve beraberlik çağrısında bulunuldu. Türkiye coğrafyasının güzelliklerle dolu olduğunu ve bu coğrafyada yasamaktan mutluluk duyduğunu belirten Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, "Ben bu coğrafyanın cocuğuyum.

Ahmed Arif diyor ya,"Beşikler vermişim Nuh'a /Salıncaklar hamaklar / Havva Ana dünkü cocuk sayılır / Anadolu'yum ben", yani aslında Anadolu; insanlığın beşiği. İnsanların varlığından itibaren göçüne baktığınızda buraların ne kadar önemli coğrafyalar olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Van'ın milattan önce 5 bin yılından önce başlayan bir yerleşim hayatı var Anadolu'daki yerleşimlerin de beşiği. Türkiye cennet, her kösesi ayrı bir güzellik. Bu güzelliği tanımak ve anlamak lazım. Birbirimizi her zamankinden cok anlamaya ihtiyacımız var. Bu ülke İçerisinde birlik beraberlik içinde yasamak için birbirimizle kol kola girip önümüzdeki süreçleri birlikte planlamaya ve birbirimizi anlamaya ihtiyacımız var Buralardan yayınlar yaparak önemli bir is yapıyorsunuz" dedi. Van'dan göc edenlerin Esenyurt'ta önemli bir nüfusu oluşturduğunun ve Van'ın güzelliklerinin tanıtılması gerektiğinin altını çizen Bozkurt, "Türkiye'nin en kalabalık ilcesiyiz. 7 büyük şehirden, 57 ilden daha büyüğüz. Bizim nüfusumuzu oluşturan kitlelerin önemli bir bölümü de Van'dan göc edenler Su an Van'dan göçüp Esenyurt'a yerleşenler birinci sırada. Biz bir hazinenin üzerinde oturuyoruz. Türkiye'nin her tarafında olduğu gbi burada da cok önemli, tanıtılması gereken yerler var. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer ama biz buna sahip çıkmıyoruz. Türkiye'nin her bölgesinde olduğu gibi buranın da tanıtılması bizim için bir zorunluluk" diye konuştu.