Van Valiliğinden yapılan açıklamada Başkale İlçesinde İran merkezli 5.9 büyüklüğündeki depremden etkilenen Albayrak ilk ve ortaokulu, Konuksayar ilkokulu, Kocaköy ilkokulu, Saçan ilkokulu, Yavuzlar ilk ve ortaokulu, Bilgeç ilk ve ortaokulu, Özpınar ilk ve ortaokulu, Güvendik ilk ve ortaokulu, Gelenler İlkokulu, Kaşkol İlkokulu, Davutabat İlkokulu, Böğrüpek İlk ve ortaokulu, Ömerdağ ilkokulu, Eşmepınar ilk ve ortaokulu, Evbakan ilk ve ortaokulu, Yanal İlk ve ortaokulu, Uğurlu İlk ve ortaokulu, Yurttepe ilk okulu, Yurttepe Terazin ilkokulu, İkizdeğirmen ilkokulu, Tahıl ilkokulu, Tokluca ilkokulu, Ortayazı ilkokulu, Yüksel ilkokulu, Şahin Tepesi ilkokulunda eğitim ve öğretime 24 Şubat 2020 ile 9 Mart 2020 tarihleri arasında 15 gün süreyle ara verildiğini duyrurdu.

CENAZELER TOPRAĞA VERİLDİ

İran'ın Khoy kent merkezli iki kez 5.9 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin etkisiyle Van'nın Başkale ve Saray ilçelerinde can ve mal kaybına neden oldu. Saray ilçesinde 6 mahalle, Başkale ilçesinde ise 25 mahallede büyük ölçüde ev ve ahırlar yerle bir oldu. Özpnar Mahallesinde 8, Güvendik mahallesinde ise 1 kişi olmak üzere 9 kişi hayatını kaybederken 50 kişi de yaralandı. Depremde onlarca hayvan telef oldu. AFAD, Kızlay , Büyükşehir Belediyesi ve Jandarma ekipleri tarafından yıkımların yaşandığı mahallerde barınma çadırlar kuruldu.

Depremde hayatını kaybedenler toprağa verildi.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Başkale ilçesinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden 5’i çocuk 9 kişinin cenaze törenine katıldı. Başkale Merkez Yeni Camisi'nde kılınan cenaze namazlarının ardından cenazeler Özpınar ve Güvendik mahallelerin deki mezarlıklarda toprağa verildi.