Alpaslan; Gürpınarlı Muhtarlara seslendi

dunyadavan.com

VAN- AK Parti Van Milletvekili adayı Faruk Alpaslan seçim çalışmları kapsamında tanıtımlarına  hız verdi. Önceki gün seçim Bölgesi olan Başkale ilçesinden sonra, dün de Gürpınar da mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya gelerek destek istedi.

İnsan temelinde bir siyaset anlayışını gütmeye çalıştıklarını anlatan AK Partinin 4. sırada adayı Alpaslan, “Köylerimizin sorunlarını çözebilmemiz, köylerimizi geliştirebilmemiz, daha huzurlu bir yaşamın oluşabilmesi için bizim halkımıza hizmet etmemiz gerekiyor. İhmal edilmişliğin en büyük acısını biz çekiyoruz” dedi.

Geçmiş dönemlerde kürtlere farlı bir bakış ve mualeme reva görüldğünü ancak, AK Partinin ülke genelinde geliştirdiği ılımlı siyaset sayesinde bunların artık geride kaldığını ifade ederek; “Ülkemizde bir dönem dünyaya gelen her Kürt potansiyel suçlu olarak muamele gördü. Ben de bunun bedelini ödeyen bir ailenin mensubuyum. İlk bedelimiz amcamın oğlunun öldürülmesi ile oldu. Diğer amcamın oğlu Ankara’da, bir diğer amcamın oğlu Danimarka’da öldürüldü. Biz bedel ödemeye 80’li yıllardan önce başladık. Kürt’ün kültürünün, varlığının, dilinin asimilasyon olmaması için mücadele ederken öldürüldüler. Ağabeyim, ‘Zilan Deresi’nde bundan sonra kan seli değil, sevgi seli akacak. Silahlar yerine kalemler konuşacak’ dediği için öldürüldü”.

Aile olarak, kürt kökenli olmakla çok ağır bedeller ödediklerini de hatırlatan Alpaslan; “Bu nedenle kan ve ölüm üzerinden çözüme ulaşmamız hem mümkün değil, hem de doğru değil. Şimdi dönüyoruz doğuştan var olan haklarımızın alınmasına. Görüşmelerle, müzakerelerle çözüme ulaşmak ise, haklarımızın teminat altına alındığı sivil bir anayasanın yapılabilmesine bağlıdır. Anadilde eğitimden tutun, kültürel kimliklerimize kadar, temel insan haklarımızdan tutun, evrensel insani özgürlüklerimize kadar, Kürt realitesi ülkemizin bütünlüğü içinde sağlanacak. Batıdaki huzur, yatırım, yaşam düzeyi ve gelişmişlik ne ise, bizim bölgemizde, ilçemizde olması için çalışıyoruz. Bunu sağladığımız zaman, gençlerimiz artık ölmenin acısı yerine, mesleki eğitim alarak, iş kaygısı taşımadan, yuvasını kurup huzurlu bir yaşam sürmeye başlayacak” dedi.

DESTEK VERİN AMA, HESAPDA SORUN

Başkanlık görevleri sırasında verdiği hizmetler nedeniyle muhtarlar başta olmak üzere bir çok kimse ile tanışıp sohbet etme imkanı bulduğunu ifade eden Faruk Alpaslan, “Şimdi sizleri yine hasbihal etmek için davet ettik. Sizin temsil ettiğiniz halkın isteklerini sorunlarını dinlemek ve çözebilmek için buradayız. Belki bugün biz sizden oy isteyeceğiz, ancak yarın yüz yüze geldiğimizde ‘Başkanım sen bu sözü bize verdin. Sen makul, meşru ve mantıklı olan toplumu ilgilendiren bu istemlerimizde bize ne kadar sahip çıkıyorsun? Özellikle gelişmemiş ihmal edilmiş iki ilçemiz olan Gürpınar ve Başkale ile ilgili bu istemlerimizi neden yerine getirmiyorsun?’ diye sitem edip hesap sormak hakkınız” dedi.