⇒DUNYADAVAN.COM                                                                    


Muradiye İlçesinde Kaymakamlık tarafından açılan atletizm ihtisas kulübünde atletizm sporu yapmaya başlayan lise öğrencileri Zeynep Bayçınar (15) ile Eda Solmaz (17) bölgede elde ettikleri başarılarının ardından milli takıma seçildi. Yurtdışındaki yarışlara katılmaya hak kazanan kızların aileleri bu duruma sıcak bakmadı. Müsabakalara katılmamaları yönünde karar alan kızların ailelerini ikna etmek için İlçe Kaymakamı ve belediye Başkanı Harun Yücel devreye girerek ikna etmeyi başardı. Yarışlara giren kızalar ise, Kaymakamın çabasını boşa çıkartmadı. İlçeye Dünya ve  Avrupa Şampiyonluk madalyasıyla döndü.

Genç atlet  Zeynep Başçınar, Nisan 2018'de Fransa'nın Paris kentinde yapılan ve 33 ülkenin katıldığı Dünya Liselerarası Atletizm Şampiyonası'nda kendi yaş kategorisinde dünya birincisi, genel klasmanda ise,  dünya 25'incisi oldu. Eda Solmaz ise, bu yıl Erzurum'da yapılan ve 7 ülkenin katıldığı Uluslararası bayrak ve sprint yarışmasında kulüp olarak üçüncü oldu. Solmaz, 15 Eylül 2018'de İspanya'da yapılan Uluslararası 5'li turnuvada da Avrupa birinciliğine imzasını attı.

KIZLAR MAHÇUP ETMEDİ

Kaymakam Yücel, kız çocuklarının okumakta zorluk çektiği bir bölgede, özel bir çalışma yapıp, atletizm milli takımına kazandıran Antrenör Enes Kaplan’a ayrıca teşekkür ettiğini ifade ederek, kızların hem kendisni hemde ailelerini mahcup etmediği söyledi. Yücel şöyle şunları söyledi. "Çocuklarımız çabalarımızı boşa çıkarmadılar ve bize milli bir onur yaşattılar, istiklal marşımızı okuttular. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra çalışmalarımız devam edecek. Bu bölgede bazı tabuları yıkmak için bu kızlarımız önemli bir örnek oldu. özellikle kız çocuklarımızın spora kazandırılması için köylerde çalışma yapmaya başladık. Çocuklarımızın aynı zamanda eğitimi ile de özel olarak ilgilenmekteyiz. Birkaç yıl içerisinde ilçemizde olimpiyat şampiyonu çıkarmayı hedefliyoruz"

BAŞARILARI  DİĞER KIZLARA ÖRNEK OLDU

Takım Antrenörü Enes Kaplan ise,  Eda ve Zeynep'in elde ettiği büyük başarılar ilçede de büyük ilgi uyandırdığını belirterek, “Kızlarının sporla uğraşmasına karşı çıkan bazı aileler bu başarıların ardından kendi kızlarını da Belediye bünyesinde açılan Atletizm İktisas Kulübü'na göndermeye başladı. Bu iki kızımızın şampiyon olmasından sonra kulübümüze 35 kız sporcu daha aldık. Bu başarılar diğer ailelere de örnek oldu. Umarız bundan sonraki yıllarda kız çocuklarımızın önündeki bu engellerde kalkar. Hedefimiz, 2024 olimpiyatlarında ülkemize madalya kazandırmak."