Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan, 1100 yıllık Akdamar Kilisesi'nde, 7'nci ayin yapıldı. Yılda bir kez yapılan ayin için yurt içinden ve dışından çok sayıda kişi, kente akın etti. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan'ın yönettiği ayin yaklaşık 1.5 saat sürüdü. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı adaya ayine katılanlar teknelerle adaya ulaşımı sağlandı.
Akdamar Adası'nda Vaspurakan Kralı 1'inci Gagik tarafından 915-921 yıllarında yaptırılan ve Ermeniler için büyük önem taşıyan kiliseyi Dönemim Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın onayı ile 95 yıl aradan sonra 2010 yılında yılda bir gün ayine izin verildi. Kilise 2007 yılında 2 milyon 600 bin TL harcanarak restore edildi. Anıt müze olarak 2010 yılında yapılan açılışın ardından her yıl Eylül ayının ilk haftasında ayin yapılmaya başlandı. Ancak 2015 yılında güvenlik gerekçesiyle iptal edilen ayin 3 yıl aradan sonra Akdamar Adası kilisesinde bu yıl 7’inci ayin için kapılarını ibadet edenler için açıldı.


Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan ayin töreni sonrasında şunları söyledi:
Akdamar adasında gerçekleştirilen itinalı çalışmalara şahit oluyor imar ve çevre düzenlemesindeki çalışmaları memnuniyetle karşılıyoruz. Van gölü doğu Anadolu bölgesinin turizm gözü haline gelmiş, Akdamar adası ise göz bebeği olmuş ülkemizdeki bu insanlık mirasının korunması ve tanıtılması, hepimizin ortak sorumluluğudur. Ermeni halkının emeğiyle oluşmuş kutsal haç kilisesi, bugün dünya halkları ve özellikle ermeni ve Türk halkları arasında bir köprü vazifesi görmeye başlamıştır. Şimdi bu köprüden geçip dostlukla kucaklaşacak halkların Akdamar adasına davet edip ziyaretlerini teşvik etmek bize düşüyor. Bu tarihi mekana ibadetimizi yapmaya geldik. Çünkü ibadet insan doğasının en belirgin özelliğidir. Bazen üzüntüyle bu kutsal mekanlar üzerinde çekişme, sahiplenme ve gündelik politikaların ve ideolojilerin yansıması olan hizipleşmelere tanık oluyoruz. Şimdi soralım bu tapınağa ve adaya, sen kime aitsin diye hangi millete hangi kavime o bize bin yıllık bilgeliğiyle ve yorgun tebessümüyle diyecek. Herkese ve hiç kimseye yolcu olduğunu bilen herkes bana sahip olur sahip olduğunu zannedense yok olur gider. Biz bu duamızı ve tüm iyilik temennilerimizi van gölünün mavi sularına ve serin rüzgarlarına bırakıyoruz. En uzak kıyılara en ücra köylere taşınsın diye. Van’ın misafirperver insanlarına iyi niyetlikleri ve dostlukları için teşekkür ediyoruz.


MUM YAKIP DUA ETTİLER
"Hoşgörünün adresi" diye tanımlanan kilisedeki ayına katılmak için günler öncesinde Van’a gelen Ermeni katolık cemaatine mensup kişiler kilesin arkasında bulunan haznelerde mum yakarak kendileri ve aileleri için dua etti. Önce yıllarara nazaran katılım daha düşük olduğu gözlendi.
KADINLAR DUA ETTİ, TAŞ- TOPRAK TOPLADI-MUM YAKTI
Amerika’nın kaliforya kentinden ayin için geldiğini anlatan Aydan Yıldırmaz, ilk kez buraya geldiği için çok mutlu olduğunu ifade ederek,” Burası atalarımızın toprağı. Her ne kadar burada yaşamıyorsak burası kalbimizde aklımızdır. Hiç zaman burayı unutmayacağız. Burada yakınlarımız arkadaşlarımız ve bütün insanlar için dua ettik. Onun için adada toprak ve taş topladım orada kalan aileme götürerek onlara da buranın kokusunu almalarını sağlayacağım. Ailem için mum yaktım dua ettim. ” dedi.
Gayane Gavergoyan, ,ise Türk vatandaşı olduğunu belirterek, “burada atalarımızın yaşadığı toprağın kokusunu içime sindirdim. Buraya gelmek isteyen çoktur. Türkiye huzur ve güvenli bir ülkedir. Yanlış algılarla kimse çekinmesin. Gelip ibadetlerini ve atalarının topraklarını görsünler”.
Van Valisi ve Büyükşehir Beledeiye Başkan Vekili Mehmet emin Bilmez, Ak Parti Van Milletvekili İrfan Kartal, Gevaş Kaymakamı, Gevaş Belidye Başkanı Ve türizm İl müdürü ile Eski Turizm Bakanı Ertüğrül Günay ayini dışarda izledi.

 

AKDAMAR SURP HAÇ KİLİSESİ

Akdamar Kilisesi, 915-921 yılları arasında inşa edildi. Daha sonra manastıra dönüştürülen kilise, 2007 yılında restore edilerek anıt müze olarak hizmet vermeye başladı.
Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından Keşiş Manuel'e yaptırılan kilise, Ermeni halkı açısından büyük önem taşıyor. Ermeniler, bu kiliseyi ziyaret etmeyi, dini bir vecibe olarak görüyor.
Kutsal haç adına yaptırılan ve din adamlarının yetiştirilmesi açısından önem taşıyan kilisede, 1915 yılına kadar din adamlarının yetiştiği ve bu tarihe kadar ayin yapıldığı biliniyor. 1915 yılındaki Rus işgalinin ardından ayine kapatılan ancak sit alanı olarak koruma altına alınan kilise, 95 yıl aradan 2010 yılında ilk ayin yapıldı.